Evin Duvarları Ne Renk Olmalı

EVİN DUVARLARI NE RENK OLMALI?

Ev boyamak zor bir iş ve bu zorlukla mücadele ettikten sonra kötü bir sonuçla karşılaşmanın ne kadar moral bozucu olacağını da tahmin edebilirsiniz. Dolayısıyla evin duvarları ne renk olmalı sorusuna verilecek bir cevabınızın olması gerekiyor. Bu soruyu doğru bir şekilde yanıtlamadan maalesef boya işine girmenizi önermiyoruz. Evinizin yapısı, zevkleriniz ve mobilyalarınız bu konuda belirleyici oluyor denilebilir. Biz de işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçlarını sizler için paylaşmaya karar verdik.

Ev duvarlarını boyarken dikkat edilecek en önemli etkenlerden bir tanesi, odaların boyutlarını dikkate almak. Çünkü küçük odalarda koyu renklerin kullanımı bir süre sonra odanın çok daha küçük olduğu algısını doğrururken, küçük odalarda açık renkler kullanmak odanın ferahlığının ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Büyük salonlar gibi odalarda ise biraz daha orta koyulukta renklere kaçılabilir ve böylece odanın rahatsız edecek kadar geniş hissettirmesinin önüne geçilebilir.

Bunun yanında mobilyaların renkleri de bir diğer etken. Eğer mobilyalarınızın renkleri çok açık veya beyaz tonlarındaysa, duvarlarda biraz daha orta karar ve mat görünen renkler tercih edebilirsiniz. Duvarları çok açık yapacak olursanız ve bir de parlak boya olursa, maalesef odadaki her şey birbirinin içine girmiş gibi görünecektir ve bir süre sonra rahatsızlık verecek hale gelecektir.

Gün içerisinde stresli bir işi olanlar, uzun saatler mesaiye kalanlar, evlerinde açık mavi veya yeşil tercih etmeliler. Çünkü koyu ve iç karartıcı renkler bazen çok karizmatik olabilseler de, maalesef yorucu bir günün ardından karizmaya değil ferahlamaya ihtiyacınız var. Hatta bir odanın duvarlarında farklı renkler kullanarak daha modern görünümlü bir sonuç elde etmek bile mümkün.

Her odaya aynı renk kullanmanız gerektiğini veya aynı rengin aynı tonunu kullanmanız gerektiğini de düşünmeyin. Zira odaların aldığı ışığa ve boyutlarına göre değişiklikler yapabilirsiniz. Işık alan büyük bir salonda mavinin biraz daha koyu bir tonunu tercih ederken, daha az ışık alan küçük bir odada aynı rengin tonunu açma imkanınız mevcut.

Banyo gibi çok ufak mekanlarda ise daima açık renkler tercih edilmeli. Koyu renkler bu yerlerin maalesef aşırı boğulmasına sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.