Evden Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

EVDEN ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Evden çalışmak günümüzde büyük küçük pek çok boyuttaki şirketin çalışanlarına önerdiği bir çalışma sistemi haline geldi ve home office olarak da adlandırılıyor. Hem kendi serbest zamanlı işine sahip olanlar hem de ofiste bulunma zorunluluğu olmayan kişiler, bu sistem sayesinde evlerinin rahatlığından çıkmadan çalışma hayatlarını devam ettirebiliyorlar. Şirketler bu sistemi ofis giderlerini düşürmek ve çalışanların yolda geçirdikleri vakitten tasarruf ederek kendilerini işe vermeleri için ciddi anlamda değerlendiriyorlar. Dolayısıyla evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir sorusuna bir cevap aradık.

Evden çalışanların sahip oldukları en büyük avantajlar arasında elbette yoldan tasarruf etmek bulunuyor. Hem yolda geçen vaktin sona ermesi, hem de yola verilen paranın cebe kalması, evden çalışmanın ciddi bir avantajını ortaya koyuyor. Tabii ki trafik stresinden kurtulmak veya otobüste, metroda ayakta durarak fiziksel enerji kaybetmek de bununla birlikte ortadan kalkıyor.

Evden çalışma esnasında uygun bir çalışma ortamı oluşturulduysa, ses ve gürültü gibi diğer faktörlerden de etkilenmek imkansız. Ofis ortamındaki çok kişinin sebep olduğu uğultular artık sona eriyor ve işe tamamen odaklanmanızı sağlayan bir konfor ortaya çıkıyor. Lakin evde çocuklar varsa veya çok kişi tek evde kalınıyorsa, bu avantaj yer yer ortadan kalkabiliyor.

Herhangi bir iş için izin alıp durmak, aile bireyleri ile ilgilenmek ve ofiste işlerin bölünmesi de evden çalışma ile sona eriyor. Fakat tabii ki bu durum günlük tüm mesainizi tamamlamanız gerekmediği anlamına da gelmiyor.

Evden çalışmanın dezavantajları ise oldukça çeşitli. İşyerindeki sosyal ortamdan uzak kalmak, evde iş ve ev hayatını ayırmakta zorlanmak, geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalmak ve yüzyüze anlatılabilecek şeyleri uzun uzun anlatmaya çalışmak gibi bazı faktörler, maalesef verim düşüşüne sebep olabiliyor. Pek çok home office çalışanı, mesai ve özel hayatı arasındaki çizginin kaybolduğunu belirtiyor ve bunun pek de istenmeyen bir şey olduğunu aktarıyor.

Toplumsal olarak evden çalışanların biraz işsiz gibi görülmeleri de maalesef bu işin en büyük dezavantajı. Hem arkadaşlarınız hem de aileniz muhtemelen sizi daha iyi bir işe geçmeniz için ikna etmeye çalışıyor olacaklar ve aslında ofisteki bir işin aynısını sadece kendi evinizde yaptığınızı anlamakta zorlanacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.