Evde Yetiştirebileceğimiz Sebze ve Meyveler

EVDE YETİŞTİREBİLECEĞİMİZ SEBZE VE MEYVELER

Yayın Tarihi13 Haziran 2016 | BESLENME

Evin balkonunda sebze ve meyve yetiştirmek son dönemlerde en popüler trendlerden bir tanesi ve herkes kendi yetiştirdiği organik ürünleri tüketmek için çaba gösteriyor. Ancak tarlaların aksine balkonların sınırlı bir alana sahip olması, ayrıca güneş alma konusunda yaşanan problemler, maalesef bunu biraz zorlaştırıyor. Dolayısıyla balkonda yetiştirmesi en kolay olan meyve ve sebzelere sizler için bir göz atalım dedik. Ancak unutmayın, bu ürünler için genelde hep düzgün ve büyük saksılar almanız gerekiyor.

Soğan ve Yeşil Soğan

Soğanın neredeyse her mevsimde ve koşulda yetişebilmesi nedeniyle tercihleriniz arasında yer alacağı kesin görünüyor. Her gün az miktarda su isteyen ve oldukça hızlı bir şekilde büyüyen soğan ve yeşil soğan, çok sayıda hasat veriyor ve tek bir ekimle onlarca defa ürün almak mümkün olabiliyor.

Yeşil soğan yetiştirmek için tek yapmanız gereken arpacık soğanı almak ve bu soğanları uçları dışarıda kalacak şekilde toprağa dikmek. Düzenli olarak suladığınız ve biraz güneş almasını sağladığınız soğanlarınız, siz kestikçe yeşil soğan vermeye devam edecekler.

Normal soğan elde etmek içinse, yemeklik soğanlarınızın en alttaki dörtte birlik kısmını toprağa yerleştirin ve üzerini toprakla kapatın. Düzenli bakım sonrasında ektiğimiz kısım normal bir soğan haline gelmeye başlayacaktır.

Nane, Maydanoz, Dereotu

Herkes illa ki bir yerde bir bahçeye bunları ekmiştir. Yetişmesi kolay olan bu ürünler, saksıda da yetişebiliyorlar ve istediğiniz kadar geniş bir saksıyı bunlarla doldurabilirsiniz. Hatta uzun boya sahip olan saksıların bu iş için daha uygun olduğunu da söyleyebiliriz.

Biber

Biber biraz zahmetli çünkü ilk olarak biberin içinden çıkan tohumları suda bir gün bekletip nemlendirmeniz, ardından ıslak bir peçete içinde kapalı bir kapta çimlendirmeniz gerekiyor. Çimlenen tohumları mutlaka ama mutlaka büyük bir saksıya ekmeniz gerekiyor. Aksi taktirde biber bitkinizin boyu kısa kalacaktır ve az sayıda meyve verecektir. Bazı biberlerin özel talimatlarının olduğu da unutulmamalı.

Çeri Domates

Çeri domates saksıda kolayca yetişebiliyor ve 3-4 günde bir sulama gerektirmesi nedeniyle bakım anlamında büyük kolaylıklar sağlıyor. Tek yapmanız gereken hazır bir çeri domates fidesi almak ve daha sonra bunu saksınıza dikerek can suyunu vermek. Fidenizin alt bölümlerindeki sürgün yapraklarını arada bir budayarak daha iyi verim de elde edebilirsiniz. Yalnız yeşil halde domates toplayıp yememeniz gerek, zira yeşil domatesler zaman zaman baş dönmesi gibi etkilerde bulunabiliyorlar. Ve evet, domates bir meyvedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.