Evde Neden Bitki Yetiştirilir

EVDE NEDEN BİTKİ YETİŞTİRİLİR?

Evde bitki yetiştirmiş olanlar aslında bitkileriyle ne kadar mutlu olduklarının farkındalar ancak daha önceden hiç bitki yetiştirmemiş olanlar, bu işin ne kadar güzel olabildiğinin hiç farkında değiller. Dolayısıyla evde neden bitki yetiştirilir sorusuna kısaca bir cevap vermek gerekiyor. Bazıları ise bitki yetiştirmeye anlam verebilseler de bu işe girişecek cesareti kendilerinde bulamıyorlar. Sizler için evde bitki yetiştirmenin potansiyel faydalarına ve bu işin neden bu kadar önemli olduğuna bir değinmeye karar verdik.

Evde bitki bulundurmanın en büyük avantajlarından bir tanesi, onların insan ruhuna olan inanılmaz katkıları. Atalarımız modern zamanlardan önce daima doğa ile başbaşa olmuşlar ve son yüzyılımıza kadar insanlığın büyük bir kısmı bitkiler ve doğa ile iç içe yaşadıkları köylerde bulunuyordu. Ancak modernleşmenin getirdiği nimetler bizi şehir hayatına mahkum ettiler ve bu da depresyondan tutun da intiharlara kadar ruh halimizi zora sokan koşulları bir araya getirdi. Bitkileri evde bulundurmak işte bu geçmişten gelen ihtiyacınızın karşılanmasını sağlayacaktır ve size moral verecektir.

Bazı bitkiler odaların nemlenmesine de katkıda bulunurlar ve böylece evinizde odayı nemlendirmek için ek teçhizatlara gerek duymazsınız. Doğal yoldan üretilen bu nem ise tam olarak insanların ihtiyaç duyduğu nem oranının sağlanmasına yardımcı olur. Dolayısıyla en çok kullandığınız odalara bir kaç terleyen bitki getirmenin hiç bir zararı yok.

Bitkiler gündüz vakti ortamda bulunan karbondioksiti çeker ve oksijen üreterek odanın hava kalitesine katkıda bulunurlar. Bunun yanında odada bulunan tozlar, alerjenler ve hatta bazen mikroorganizmalar da onlardan kurtulamazlar ve odadaki partiküllerin adedinde de azalma olur. Geceleri ise oksijen tüketip karbondioksit üretmeleri nedeniyle yatak odalarında pek önerilmezler ancak bitkilerin ürettikleri oksijen toplamda karbondioksitten daha fazla olmaktadır.

Yapılan araştırmalar bitkilerin konsantrasyonu da arttırdığını gösteriyor. Bitkilerin bulunduğu odada oluşan pozitif atmosfer ve bunun yanında doğru neme ve oksijen oranına sahip olan hava, evde çalışanlar ve ev hanımları için ciddi bir motivasyon kaynağı olacaktır. Dolayısıyla evin farklı noktalarında havaya katkısı olduğu bilinen bitkileri yetiştirmek, veriminizi de kesinlikle arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.