Evde Montessori Eğitimi

EVDE MONTESSORİ EĞİTİMİ

Montessori, doğumdan itibaren başlayan, çocuğun başkalarına bağımlı olmadan kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, kendini maksimum derecede gerçekleştirebilmesini amaçlayan bir eğitim metodudur. Günümüzde Montessori anaokulları yaygınlaşıyor ancak 3 yaşından itibaren çocukların bu kurumlara girebilmesi mümkün. Bu nedenle ebeveynlere, çocuklarını Montessori eğitim metoduyla yetiştirebilmeleri için bazı sorumluluklar düşüyor. Evde Montessori eğitimi nasıl uygulanır, detaylarını hazırladık;

  • Çocuğa Saygı

Montessori eğitimini uygulayabilmek için ilk önce bu eğitimin felsefesini içselleştirmek gerekiyor. Montessori felsefesine göre her çocuk bir bireydir, kendi sorumluluğunu almak, kendi kararlarını vermek için gerekli fiziksel ve zihinse yetilere sahiptir. Bu nedenle ilk önce çocuğa saygı göstermek, kendi karar vermesini sağlayacak ortamı hazırlamak ve iletişimi kurmak önemlidir.

  • Hazırlanmış Ortam

Çocuğun evde kendi sorumluluğunu alması genel olarak zordur. Yüksek beşiğine inip çıkmak için küçüktür, kapalı dolaplar ya da ağır kapaklar çocuğu engeller. Bu nedenle çocuğun kendi işlerini yapabileceği ortamın hazırlanması önemlidir. Birkaç örnekle bakabiliriz;

Yatağına kendi girip çıkması, uyandığında ebeveyninin onu almasını beklememesi için yer yatağı kullanılır.

Odasında aktivitelerini yapabilmesi için oyuncakları kendi boyutunda açık raflarda bulunur.

Kıyafetleri ulaşabileceği boydaki askılarda ve açık raflarda ya da kutularda yer alır. Böylece kendi giyeceği kıyafeti seçebilir ve giyinebilir.

Banyoda yer alacak basamak ile ellerini yıkayabilir, dişlerini fırçalayabilir.

Tutabileceği ağırlıkta sürahi ve bardağın bir sehpaya yerleştirilmesi ile susadığı zaman su içebilir.

  • Doğru İletişim

Montessori felsefesi sonuca değil çabaya odaklanır. Çocukla iletişim kurarken onun aldığı sonucu değerlendirmek yerine, içsel motivasyonu desteklenmelidir. Her çocuk içsel bir motivasyona sahiptir ve desteklendiğinde ileride olacağı potansiyel kişiye ulaşabilmesi sağlanır.

Örneğin resim yapan çocuğa “bu ne güzel bir resim” demek yerine “ne kadar çok çaba gösterdin, bu renkleri nasıl seçtin” gibi hem çabaya hem iletişime yönlendirici cümleler kullanılabilir.  

  • Gözlem ve Aktivite

Her çocuğun ilgi alanları, yetenekleri ve gelişim hızı farklıdır. Bu nedenle her çocuğa uygulanacak bir yöntem yoktur, Montessori eğitimi çocuğa göre değişen esnek bir metoddur.

Evde Montessori eğitiminde önemli nokta çocuğun ilgi alanı ve yeteneklerinin çok iyi şekilde gözlenmesidir. Bu gözlemler sonucunda çocuğun yetisini destekleyecek aktiviteler hazırlanır.

Montessori eğitimine dair detaylı bilgiye, bu konuda oluşturulan Montessori Felsefesi platformundan ulaşabilirsiniz: http://www.montessorifelsefesi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.