Evde Mayonez Tarifi

EVDE MAYONEZ NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi20 Şubat 2018 | YEMEK TARİFLERİ

Mayonez ülkemizde sık kullanılan soslardan bir tanesi ancak genellikle çok yüksek kalorisi nedeniyle insanlar tarafından biraz sakınılıyor. Ancak onun salatalara, et yemeklerine verdiği o müthiş tattan vazgeçemeyenler de var. Ancak marketlerde satılan mayonezlere yok yere para vermek yerine kendi evinizde, kendi malzemeleriniz ve araçlarınızla hazırlayacağınız bir mayonezin tadı başka hiç bir şeyde olmayacaktır. Dolayısıyla evde mayonez nasıl yapılır tarifi ile bu hafta karşınızdayız ve bu güzel lezzeti kendi imkanlarınızla hazırlamanın inceliklerine biraz değinmeye karar verdik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hemen malzemelerimiz ve tarifimiz ile devam edelim.

Evde Mayonez Malzemeleri

  • Yumurta sarısı (iki adet, büyük boy)
  • Hardal (bir tatlı kaşığı)
  • Ayçiçek yağı (beş yüz mililitre)
  • Su (bir tatlı kaşığı)
  • Limon suyu (bir yemek kaşığı)
  • Beyaz biber (yarım çay kaşığı, tercihen kullanılmayabilir)
  • Tuz (yarım çay kaşığı)

Evde Mayonez Tarifi

Mayonezimizi yapmaya başlarken ilk oklarak yumurtamızın sarılarını bir cam karıştırma kabının içerisine alıyoruz ve beyazından herhangi bir parça girmemesi için dikkat ediyoruz. Yumurtamız kaba alındıktan sonra bir çırpıcı kullanarak onu güzelce karıştırıyoruz. Dilerseniz bu işlemleri bir elektrikli mikser kullanarak da yapabilirsiniz.

Şimdi yumurtamızı çırpmaya başlarken, yağımızı da çok yavaş şekilde eklemeye devam ediyor, karıştırmaya hiç son vermiyoruz. Elektrikli mikserin faydasını bu esnada göreceksiniz. Yağımızın yarısını kullandığımızda artık mayonezimiz oluşmaya başlamış olmalı. Bu aşamada mayonezimizin içerisinde biraz hardalımızı da ekliyor ve suyumuzdan da az bir miktar koyuyoruz. Malzemeler eklendikten sonra yağımızı koymaya devam ediyoruz ve en son olarak limon suyumuzu ekliyor, çırpma işlemine tekrar devam ediyoruz.

Mayonezimiz artık her yeri eşit bir hale gelmiş olmalı ve biber, tuz ilavelerini de yaptıktan sonra bir süre daha onu karıştırarak devam ediyoruz.

Mayonezimiz hazır olduğunda onu camdan ve ağzı sıkıca kapanan bir kavanoz içerisine ekliyor, buzdolabında saklıyoruz. Fakat unutmayın, mayonezimizin içerisinde herhangi bir koruyucu madde yok ve bu nedenle yapay mayonezlere göre biraz daha kısa bir süreliğine dayanacaktır.

Dilerseniz mayonezin biraz daha aromalı olması için zeytinyağı kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.