Evde Kumpir Nasıl Yapılır Tarifi

EVDE KUMPİR NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi02 Şubat 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Kumpir her ne kadar herkes tarafından tercih edilmese de özellikle gençler arasında oldukça popüler diyebiliriz. Bilhassa çocuklarınızın hayır diyemeyeceği bir yemek olan kumpir, hem doyurucu hem de yapması pek zor sayılmaz. Ancak bir fast food sayılabileceği için sürekli olarak yapmamanız ve özellikle özel günlerde onları kumpirle mutlu etmenizi öneriyoruz. Dilerseniz hemen tarifimize başlayalım ve kumpirin nasıl yapıldığını görelim.

Not: Aslında aşağıda kullandığımız malzemeler sadece birer örnek ve kumpir ona neyi yakıştırırsanız götürebilen bir yemek. Dolayısıyla daha sağlıklı ve besleyici sebzeler gibi malzemeleri kumpirinize eklemek ve böylece fast food yapısını dengeleyerek sağlıklı bir besin elde etmek isterseniz, bu konuda biraz daha serbest davranabilir ve malzemelerinizi özgürce seçebilirsiniz.

Kumpir malzemeleri

  • Patates (büyük boy)
  • Salam (ufak ufak doğranmış)
  • Sosis (ufak ufak doğranmış)
  • Mısır (haşlama veya garnitür)
  • Bezelye (haşlama veya garnitür)
  • Turşu (doğranmış)
  • Kaşar (rendelenmiş halde)
  • Tereyağı
  • Mayonez
  • Ketçap

Kumpir tarifi

Kumpirimizi yapmaya başlamadan önce tüm gereken malzemeleri olması gerektiği şekliyle hazır ettiğinizden emin olun. Özellikle taze mısır ya da bezelye kullanıyorsanız, bu malzemelerin kumpir içinde sırıtmaması için haşlanmış olmalarına dikkat etmelisiniz.

İlk olarak fırınınızı önceden ısıtmalı ve 250 derece olmasını sağlamalısınız. Bunun ardından önceden hazır ettiğiniz büyük boy patatesinizi yıkadıktan sonra güzel bir şekilde alüminyum folyo içerisine sarmalısınız. Patateslerin üst kısımlarından daha çok pişmeleri gerekeceği için mümkün olduğunca üst raflara yerleştirmelisiniz. Patateslerin iç kısımlarının doğru şekilde piştiğinden emin olmak için çatal ya da kürdan gibi aletleri kullanabilirsiniz.

Eğer patateslerin yeterince piştiğine kanaat getirdiyseniz onları fırından alabilir ve daha sonra tam ortalarından bir bıçakla ayırabilirsiniz. Ancak tamamen kesmemeye ve sadece orta üst kısımda bir yarık açmaya dikkat edin.

Açtığınız yarığı kullanarak patatesin iç kısmını sürekli olarak bir tahta kaşık ile ezmeli, ezdiğiniz bu bölgelere biraz tereyağı ekleyerek yumuşamalarını sağlamalısınız. Tabii ki bu işlemi yaparken patatesin parçalanmaması gerektiğini unutmayın. Hafiften püre kıvamını almaya başlayan patatesinizin içine rendelenmiş kaşarlarınızı ekleyebilir ve biraz daha karıştırabilirsiniz.

Diğer malzemeleri ise istediğiniz gibi patatesin içerisine yerleştirin ve istiyorsanız ketçap veya hardal gibi ek soslarınızı da eklemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.