Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır

EVDE GEBELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Hamile kalmak ve bebek sahibi olmak pek çok anne baba adayının en büyük hayali ancak bunun için çok çalışmak gerektiği gibi gebelik oluştuğunda onu zamanında fark etmek de önemli. Dolayısıyla herkesin her an hastaneye gitme ve kan testi yaptırma imkanının olmadığını düşünürsek, kendimiz uygulayabileceğimiz hamilelik testlerine göz atmadan geçmemek gerekiyor. Bu testler sayesinde çok yüksek oranda doğru bir gebelik bilgisi alabiliyor, bir an önce kan testi için hastane yolunu tutabiliyorsunuz. Evde gebelik testi nasıl yapılır diyenler için bu cihazların nasıl kullanılacaklarına bir değinmeye karar verdik.

Hamilelik testlerinin büyük bir kısmı hCG adı verilen ve yumurtanın döllenmesinin ardından annenin bedeninde üretimi artan hormonun ölçümünü gerçekleştirmektedir ve bazılarında ise bu hormonun farklı türevlerine dair ölçümler ile sonuç alınmaktadır. Dolayısıyla aslında testler çok karmaşık bir şeyi ölçmüyorlar ve içlerindeki turnusol sayesinde idrarda bulunan hCG miktarına göre renkli işaretler ile sonuç belirtiyorlar.

Evde gebelik testi uygulaması için seçebileceğiniz en uygun zaman ise genellikle sabah olmaktadır. Çünkü sabah idrarında gün içinde tükettiğiniz sıvı ve besinlerden gelen maddeler bulunmamakta, dolayısıyla test sonuçları daha doğru olmaktadır. Bazı maddelerin çeşitli hormonları taklit edebilmeleri sebebiyle bir şey tüketmediğimiz gecenin ardından yapılan ilk idrarı test amacıyla kullanmak daha mantıklı olmaktadır.

Bazı testleri doğrudan idrar yaparken idrarın altına tutabiliyor ve sonuç alabiliyorsunuz. Bazılarında ise önce idrarı bir kap içerisine koymak, sonra testi içine batırmak gerekiyor. Hangi yöntemin tercih edileceği ise aldığınız ürünün kullanım kılavuzunda yazıyor olacaktır. Dolayısıyla kafanıza göre bir şey yapmadan önce bu kılavuzu okumanız gerekiyor.

Gebelik testleri bazen yanlış negatif sonuç verseler de, pozitifte yanlışlık olma ihtimali çok çok düşük. Dolayısıyla silik de olsa pozitif bir işaret testte ortaya çıktığında muhtemelen hamilelik elde etmiş durumdasınız. Dilerseniz bir kaç gün sonra yeniden bir test yaparak gebe olduğunuzu tekrar doğrulayabilir, yahut bir sağlık kuruluşuna başvurarak kan testi yapılmasını talep edebilirsiniz.

Bazen hCG hormonunun ortaya çıkması biraz vakit alabiliyor ve bu nedenle tek bir testle hayal kırıklığına uğramadan bir kaç gün sonra aynı testi bir daha uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.