Evde Diş Macunu Yapımı

EVDE DİŞ MACUNU YAPIMI

Diş macunları, dişimizi fırçaladığımız esnada hem dişlerdeki artıkları yumuşatmak ve böylece onları kolayca sökebilmek, hem de diş fırçasını biraz kayganlaştırarak onun dişilere zarar vermesini önlemek amacıyla kullanılıyorlar. Ancak bu ürünlerin içerisine çok sayıda kimyasal madde katıldığı için, özellikle çocukların diş macununu yutmaları halinde pek çok potansiyel rahatsızlığa davetiye çıkarılıyor. Dolayısıyla evde diş macunu yapımı konusu hiç olmadığı kadar önem kazanıyor çünkü bu tarifte olabildiğince doğal bir diş macunu yaparak en az malzeme ile en güzel sonucu elde etmeye çalışacağız.

Neden Evde Diş Macunu Yapmalı?

Evde kendi diş macununuzu yaptığınızda hem pek çok kimyasal maddeden uzak durarak onların yakın dönemli etkilerinden sakınabiliyor, hem de bu maddelerin uzun vadede kanser yapma potansiyellerinden de kaçınabiliyorsunuz. Günümüzde kimyasallara çok sık bir şekilde maruz kaldığımızı dikkate alırsak, onlardan kaçınabilmek için elimizden gelen her fırsatı kullanmamız gerektiğini söyleyebiliriz.

Bunun yanında evde yapılan diş macunu içerisinde kullanılan karbonat dişleri bembeyaz yaparken, tarifte bulunan doğal yağ sayesinde uzun vadede diş etleri, dil ve damakta da belirgin bir iyileşme sezebilirsiniz. Diş macunlarında bulunan florürden sakındığımız için yutulması halinde zeka geriliğine bile sebep olabilen florürü doğal diş macunumuzu hiç bir şekilde eklemiyoruz. Böylelikle diş macunumuz çocukların da güvenle kullanabileceği bir ürün haline geliyor.

Evde Diş Macunu Yapımı

Evde diş macunumuzu yapmak için çok fazla malzemeye ihtiyacımız yok, sadece aşağıdakileri bir araya getirseniz yeterli:

  • Su (bir kaç damla)
  • Karbonat (bir çay kaşığı)
  • Limon veya nane yağı (bir damla)

Tek yapmanız gereken bu malzemeleri bir kase içerisine yerleştirmek ve daha sonra karıştırmak. Bir süre karıştırdıktan sonra karışım bir macun haline gelecektir ve böylece onu hemen dişlerinizde kullanabilirsiniz. Dilerseniz ağzını kapatarak daha sonra da geri kalanı kullanma imkanınız mevcut ancak çok uzun sürelerle de bekletmeyin.

Bazı tariflerde daha detaylı ve daha fazla malzemeli doğal diş macunları aktarılıyorlar ancak bu kadar profesyonel bir işe ihtiyacımız yok, zira amacımız dişlerimizi temizlemek. Temizlik işinin çoğunu macun değil fırça yapıyor ve macunun görevi kayganlık sağlayıp kirleri yumuşatmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.