Evde Bitki Yetiştirmenin Faydaları

EVDE BİTKİ YETİŞTİRMENİN FAYDALARI

Bitki yetiştirmek için genellikle bir bahçeye ihtiyaç olduğu düşünülür ve evde genellikle sadece bakımı kolay çiçekler yetiştirilir. Halbuki evde yetişmeye çok müsait yeşil bitkiler de mevcut ve bunun yanında yemeklerinizde kullanacağınız bazı sebzeleri bile evinizde kolayca yetiştirebilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız saksı, toprak ve tohumlar! Fakat evde bitki yetiştirmenin faydaları konusunda kararsız olanlar için bu işin size getireceği faydaları kısaca bir değerlendirmek istiyoruz.

Günümüzde pek çok ev kalorifer ile ısınıyor ve bu durum maalesef evin havasının aşırı derecede kurumasına sebep olarak sağlık problemlerine davetiye çıkarıyor. Çoğu kişi bunun için hava nemlendirici cihazları kullanmayı tercih ediyor ancak bu tip pahalı ve elektrik, su gibi harcamalar oluşturan seçenekler yerine odalarınıza birer bitki yerleştirebilirsiniz. Bilhassa terleme yapan yapraklara sahip olan bitkiler sayesinde odanızın her zaman doğru nemde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı bitkiler evin havasını temizleme konusunda çok başarılı değildirler ancak bazıları ise bilhassa gündüz vakti, inanılmaz bir oksijen üretimi gerçekleştirir ve ortamdaki karbondioksiti emerler. Dolayısıyla bu bitkilerden faydalanarak gündüzleri odalarınızın her zaman havalandırılmış gibi kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak dikkatli olun, bitkiler geceleri bizler gibi oksijen tüketiyor ve karbondioksit üretiyorlar.

Bitkilerin kendilerine has bir kokuları vardır ve bu durum odalarınızda parfüm kullanımı gereksinimini ortadan kaldırır. Zira her odanız, o odada yetiştirdiğiniz bitkinin kokusu ile dolacaktır ve bunun için illa ki çiçekli bir bitki yetiştirmek zorunda da değilsiniz. Uzmanlar bu tip doğal kokuların bireylerin ruh halleri üzerinde de çok etkili olduğunu belirtiyorlar ancak esas faydayı sağlıkta bulacaksınız. Zira insan doğadan gelmiştir ve şehir hayatının yapay malzemeleri, sağlığımızın her zaman daha kötüye gitmesine sebep olur. Sağlığınız için odalarınızdan bitkileri eksik etmemelisiniz.

Evde bitki yetiştirildiğinde, aslında bir canlının da sorumluluğu alınmış olur ve ona dikkat etmediğiniz zaman bitkinizin hemen solup kötü hale geldiğini görebilirsiniz. Dolayısıyla bu durum sizi onu canlı tutmak için motive eder ve özellikle bunalım halinde olanlar için bu yeniden dünyaya dönüş için güzel bir fırsat sunar. Çocukların da bitkilerin sorumluluklarını alarak sorumluluk duygusu ile tanıştırılabileceklerini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.