Evde Bakımı Kolay Çiçekler

EVDE BAKIMI KOLAY ÇİÇEKLER

Yayın Tarihi14 Haziran 2016 | EĞİTİM

Evimizi renklendirmenin genel olarak iki yolu var. Bunlardan bir tanesi dekorasyon, bir diğeri ise çok sevdiğimiz çiçekler. Ancak daha önce çiçek yetiştirmemiş olanların uzak durmaları gereken pek çok bakımı zahmetli çiçek türü var ve bu nedenle ilk olarak evde bakımı kolay çiçekler ile başlamak, bu süreçte çiçek bakımına dair deneyim kazanmak, çiçekleri anlamak gerekiyor. Bu iş için kullanabileceğiniz güzel görünümlü ve kolay yetiştirilebilen çiçeklere kısaca bir göz attık.

Sukulent

Temel olarak bir kaktüs türü olan sukulentler, düz kaktüslere göre biraz daha çiçeksi bir görünüme sahipler ve aynı zamanda çiçek de açıyorlar. Özellikle de balkonu olmayan evlere uygun olan bu çiçek türünün tek ihtiyacı cam önünden gelecek bir miktar güneş. Çok az miktarda sulama gerektiren ve fazla sulayınca ölen bu çiçekler, bol güneş aldıklarında ve toprakları kuruyunca su verildiğinde en yüksek verimi gösteriyorlar. Aloe tipi sukulentler ise evde aloe vera sıvısı elde etmenize yardımcı oluyorlar.

Afrika Menekşesi

Işığı seven ancak direkt güneş ışığı istemeyen afrika menekşesi, farklı renklerde çiçekler açması sayesinde evleri renklendirebiliyor. Suyu ve nemi sevdiği için, bilhassa güney ve ege taraflarında yaşayanlar için ideal bir tercih olacaktır. Bu iki nokta haricinde çok dikkat etmeniz gereken bir şey yok ve bitkinizin bol bol çiçek açtığını görebilirsiniz.

Hava Bitkisi

Çiçekçilerde bu adla satılan bitkiler, toprak ihtiyacı duymuyorlar ancak bol bol sulanmaları, ayrıca esintide kalmaları gerekiyor. Zira ihtiyaç duydukları maddelerin pek çoğunu havadan alıyorlar. Haftada bir defa köklerini bir saat kadar suyun içerisinde bırakmak, bu bitkilerin oldukça işine yarıyor. Fakat çok soğuk ve çok sıcaktan hoşlanmadıklarını da belirtelim.

Kauçuk

Kauçuk bitkisi, hem direkt olarak güneş ışığına ihtiyaç duymuyor hem de toprağın üstü kuruyana kadar yeniden su vermenizi gerektirmiyor. Oldukça büyük ve güzel görünen yapraklara sahip olan bu saksı bitkisi, evde bakımı en zahmetsiz türler arasında. Fakat yine de onu çok fazla karanlıkta bırakmamaya ve evin ışık alan bir noktasında tutmaya dikkat edin.

Kaktüs

Kaktüsler dikenli yüzeyleri ve ilginç görünümleri ile evlerin en sevilen bitkileri arasında yer alıyorlar. Az miktarda su isteyen ancak bol güneş isteyen kaktüsler, kışın biraz soğuk hava görürlerse diğer aylarda hemen çiçek açmaya da başlıyorlar. Kaktüsleri çoğaltmanın da çok zor olmadığını belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.