Ev Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

EV SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yayın Tarihi10 Mayıs 2016 | EĞİTİM

Ev seçmek hem tek başına eve çıkmak isteyenlerin hem de evlenecek olanların kafalarını karıştıran en önemli konular arasında yer alıyor ve zaman zaman maddi güç gerektirmesi sebebiyle tam olarak istediğimiz seçeneklere erişemediğimiz de bir gerçek. Ev seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunu sizler için cevaplayacak bu konuda biraz daha yardımcı olmaya çalışacağız.

Kiraya mı Çıkmalı, Satın mı Almalı?

Son zamanlarda biraz şaşalı sitelerdeki evler popüler hale geldiler ancak pek çok kişinin bu evleri satın almaya gücü olmadığı için buralara kiraya çıkmak genelde tercih edilen yöntem oluyor. Fakat bilhassa maaşlı çalışan olanların pahalı sitelerde kiraya çıkmak yerine daha mütevazi evleri satın almaları en mantıklı çözüm olarak karşımıza çıkıyor. İş adamları ise eve yatıracakları parayı işlerinde değerlendirdikleri için biraz daha kiraya yönelik bir tercih yapabiliyorlar ancak işinin geleceği belirsiz olan maaşlı çalışanlar için en azından barınmayı garanti altına almak hayat kalitesini arttıracaktır.

Ev Nerede Olmalı?

Bahçeli, havuzlu, denize yakın bir ev istiyor olabilirsiniz ancak bu evler muhtemelen şehir merkezinden çok uzaktaki bölgelerde olacaklardır ve çalışanlar için her gün iki saatin üzerinde vakti trafikte harcamak gerekecektir. Kaybedilen bu zamana bir de toplu taşıma yahut otomobil masraflarını da eklerseniz, aslında o evde oturmanın bedelinin daha da yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Eğer şehir merkezinde bir işiniz varsa, şehirden çok uzaklaşmamaya ve evin büyüsüne kapılmadan önce ulaşım imkanlarını değerlendirmeye de dikkat edin.

Evin Kullanılabilir Alanı

Çocuklu bir aile ile tek başına eve çıkacak bir kişinin ihtiyaçları aynı değil. Her ne kadar ülkemizde ne kadar büyük o kadar iyi şeklinde bir anlayış mevcut olsa da, oda sayısı daha az olan ve kullanılabilir alanı da daha küçük olan evlerin genellikle daha ekonomik oldukları yahut şehir merkezlerine daha yakın oldukları da bir gerçek.

Bunun yanında bakım isteyen 3+1 bir ev yerine yepyeni ve uzun yıllar sorun çıkarmayacak bir 1+1 yahut 2+1 evin sizi daha mutlu etme ihtimali de var.

Sosyal İmkanlar

Evinizin çevresinde süpermarketler var mı? Spor tesisleri var mı? Kafe, restoran gibi sosyal tesisler, ayrıca çocuğunuz varsa okullar mevcut mu? Bu soruların cevapları bir evin tutulmasından veya alınmasından önce kesinlikle dikkate alınması gerekenler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.