Ev Dekorasyonunu Bozan Şeyler

EV DEKORASYONUNU BOZAN ŞEYLER

Yayın Tarihi17 Ocak 2017 | EĞİTİM

Ev dekorasyonu oldukça ince düşünce isteyen bir iş ve pek çok kişi maalesef dekorasyon sırasında sadece görünümü baz alıyor ancak evin kullanışlılığı ve insanları sağlığı konusunda yeterince derin bir şekilde değerlendirme yapılmıyor. Halbuki doğru bir ev dekorasyonu hem görünüm hem kullanışlılık hem de sağlık açısından çok uygun bir halde olmalıdır. Ev dekorasyonunu bozan şeyler konusunda sizlere biraz daha ince bilgiler vermeye çalışacağız.

Son dönemlerde stor perdeler oldukça popüler hale geldiler ve ışığı kolay ayarlama konusunda bir hayli iyi oldukları bir gerçek. Ancak dekorasyon anlamında yeterince iyi olmamaları ve evde biraz yapay bir hava oluşturmaları, onları tercih etmemek için bir sebep. Bunun yerine hem insan sağlığına daha uygun kumaşlardan üretilmiş perdeleri tercih edebilir, hem de yumuşak bir perde dokusunun eve vereceği doğallığı yaşayabilirsiniz.

Bu konuda yapılan bir diğer yanlış ise evi yapay bitkiler ile doldurmak. Zira ev dekorasyonunda bitkilerin oldukça yüksek bir değeri var ancak onların tek değeri görünüm anlamında değil. Evin havasını temizleyen ve serinleten bitkiler, dekoratif olmanın yanında hayat kalitesini de arttırıyorlar. Plastik bitkiler ise bunları yapamadıkları gibi genellikle anlamsız bir hale geliyorlar. Dekorasyonda her nesnenin bir anlamı olduğunu unutmayın.

Kablolar maalesef dijital çağda bile kurtulamadığımız nesneler arasındalar ve evin düzeninde bir düzensizliğe neden oluyorlar. Çocuklu ailelerde ise çocukların her zaman kablolara takılma riskleri mevcut. Bu nedenle kabloları mümkün olduğunca gözden gizleyecek bir tasarım uygulama, gerekirse kablo düzenleme aparatlarını kullanarak onları uzun yoldan da olsa ortadan kaldırmalısınız.

Işık seçimi evlerin dekorasyonunda özellikle gece zamanı çok etkili. Maalesef uzun yıllardır floresan veya tasarruflu ampul kullanmak insanları beyaz ışığa alıştırdı ancak aslında doğru olan şey sarı ışık ya da diğer adıyla gün ışığı rengini kullanmak. Yapılan araştırmalar beyaz ışığın baş ağrısından tutun da ruhsal sıkıntılara kadar pek çok konudan sorumlu olduğunu gösteriyor. Beyaz göze daha iyi geliyor gibi olabilir ancak tasarruflu ampullerden bile daha fazla ışık sağlayan yeni LED ampulleri tercih ederek sarı ışığa tekrar kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.