Ev Dekorasyonunda Yapılan Hatalar

EV DEKORASYONUNDA YAPILAN HATALAR

Yayın Tarihi27 Ekim 2017 | EĞİTİM

Ev dekorasyonu yapmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir ve pek çok kişi maalesef kendinin dekorasyon konusunda çok zevkli birisi olduğunu düşünürken, evin dekorasyonunda çok kritik hatalar yapar. Dekorasyon bir zevk meselesidir diyebilirsiniz ancak bazı dekoratif hatalar hem evin kullanımını zorlaştırır hem de bireyler üzerinde negatif bir etki yaratır. Dolayısıyla ev dekorasyonunda yapılan hatalar konusuna biraz değinmek gerekiyor.

Öncelikle, halı seçimi konusunda son senelerde ufak halılar tercih ediliyorlar ancak bunları ana odalarda kullanmamak, mutfak, ütü odası, giyim odası, evin avlusu gibi yerlerde kullanmak gerekli. Zira yere göre çok küçük boyutlarda olan bir halı, ev dekorasyonunun yapay bir etki yaratmasına sebep olacaktır ve ev hissini alıp götürecektir. Bu nedenle halıyı odanızdaki mobilyaların büyük kısmını kaplayacak şekilde seçmelisiniz.

Evdeki tüm eşyaların duvara dayanmış olması da bir diğer hatadır. Zira bu durum orta kısımda fazladan boşluklar yaratılmış hissi yaratır ve odanın dolgunluk hissini alır götürür. Bu nedenle tasarımı değerlendirirken herşeyi duvara kadar dayamaktan çekinin ve ortada duran kitaplık gibi ürünleri tercih edin. Eğer ev müsaade ediyorsa koltukları bile duvara dayamayabilirsiniz.

Pek çok kişi odanın tepesindeki avizeyi bol miktarda ampulden oluşan bir avize olarak seçer ve tek bir yerden bütün evin aydınlatması sağlanır. Halbuki bu durum ışığın tek bir kaynağa toplanmasına sebep olacaktır. Mümkün mertebe tek bir odayı bir kaç ışık kaynağı ile asimetrik şekilde aydınlatmayı denemelisiniz. Ayrıca ampullerde beyaz ışık kullanmak odanın kötü görünmesine sebep olacaktır ve ruh hali üzerinde negatif etkilidir. Bunun önüne geçmek için sarı renkli LED ampulleri kullanabilirsiniz.

Hepsi beyaz, hepsi kahverengi, hepsi gri gibi mobilya tercihlerinden de biraz uzak kalmak gerekli. Ev dekorasyonu yaparken ve eşya alırken, mümkün mertebe odaya biraz kontrast katın ve odanın daha canlı durmasını sağlayın. Lakin unutmayın, aşırıya kaçmak odayı çok kalabalık gösterecektir. Minderleri renkli seçerek, duvarlara hafif renkler vererek ve bazı mobilyaları renkli alarak bunu sağlayabilirsiniz.

Tüm bir odayı tek bir set halinde almaktan da çekinin. Tüm eşyaların birbiri ile aynı tarzda olması hoşunuza gidiyor olabilir ancak bu durum odayı tekdüze kılar. Bundan kaçınabilmek için bazı mobilyaları farklı bir yerden ve farklı tarz ile alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.