Ev Dekorasyonu İçin Öneriler

EV DEKORASYONU İÇİN ÖNERİLER

Yayın Tarihi01 Kasım 2016 | EĞİTİM

Ev dekorasyonu her ne kadar hayat kalitemizi doğrudan etkileyen en büyük faktörlerden bir tanesi olsa da, ona yeteri kadar özen göstermediğimiz bir gerçek. Evimizi dekore ederken genellikle eşyaların görünümleri, desenleri ve diğer detaylarına göz atarken, maalesef ev içerisindeki uyumu biraz gözardı ediyoruz. Bu nedenle ev dekorasyonu için öneriler arayanlara dikkat etmeleri gereken noktalar hakkında biraz bilgilendirme yapmaya karar verdik.

Ev eşyalarını alırken ilk dikkat noktası, aldığımız eşyaları konforu ve kullanım rahatlığı olmalıdır. Beğendiğiniz bir koltuk takımı uzun vadeli oturmalarda rahatsızlık verebilirken, daha az beğendiğiniz bir takım tamamen ergonomik olabilir ve bu nedenle hayat kalitenizi arttırır. Bunun yanında mutfak eşyalarının evdeki dolaplara kolayca yerleşmeleri, kullanım sırasında bir engel oluşturmamaları ve kişilerin kullanım alışkanlıklarına uygun olmaları da çok önemli. Tüm odalar için geçerli olan bu koşullar, estetikten önce işlevin öne çıkmasını gerektiriyorlar.

Pek çok yeni evli çift, evinin odalarını olabildiğince doldurma eğilimindedir ancak evin her tarafından bir eşya, bir süs veya bir nesne çıkması aslında o kadar da iyi değil. Zira ne kadar çok eşyanız olursa ev temizliğine o kadar çok vakit ayırmanız gerekecektir ve bunun yanında fazla eşyalar bir süre sonra odanın ferahlatıcı etkisini ortadan kaldıracak, hatta elinize ayağınıza dolanmaya başlayacaklardır. Bu yüzden evin içerisindeki eşyalar sadece gerekli eşyalar olmalılar ve işlevsiz eşyalar olabildiğince sınırlandırılmalılar.

Evdeki eşyaların dizilimi sırasında içeri ışık ve hava girişini sağlayan pencereler kesinlikle engellenmemeliler. Pencerenin direkt olarak önünde bulunan koltuklar, esintiden dolayı elverişsiz oluyorlar ve pek çok evde pencerelerin kapalı durmasından dolayı gereken hava akımı sağlanamıyor. Bu yüzden pencere önlerini olabildiğince açık bırakarak evin temiz, taze hava almasını sağlamalısınız.

Evinizin içerisindeki eşyaların birbirlerine olan uyumları da çok önemli. Geçişleri engelleyecek şekilde yerleşimler, sürekli olarak evin içinde dolaşmanızı gerektirecek şekilde en çok ihtiyaç duyulan eşyaların uzak yerleşimleri ve diğer detaylar, ev dekorasyonunda büyük önem taşıyor. Bunun yanında çocuklu veya çocuk yapmayı planlayan aileler ise bebeklerinin evdeki eşyalardan zarar görmesini engellemek için eşyaların sivri köşeleri gibi detaylara dikkat etmeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.