Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Yayın Tarihi05 Mart 2018 | EVLİLİK

Ev almak hepimizin hayali çünkü kirada oturmak istemediğimiz kesin. Kiraya her ay bin liradan fazla para vermek yerine bir ev alarak barınma giderini düşürmek isteyenler bunun için çeşitli konut projelerini veya bitmiş evleri inceliyorlar ancak ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi sahibi olmadan ev baktığınızda, illa ki gözünüzden kaçacak ve sizi rahatsız eden şeyler olacaktır. Bu konuda çok acele karar vermeden değerlendirme sürecinizi olabildiğince geniş ve uzun tutmaya dikkat etmelisiniz.

Ev alırken en dikkat edilecek olan şey, elbette evin büyüklüğü. Genellikle ne kadar büyük o kadar iyi diye düşünürüz ancak bilhassa kadın ve erkeğin çalıştığı ailelerde, büyük bir evin bakımı çok zor hale gelmektedir ve artan iş yükü nedeniyle evin ihtiyaçları bireylerin ihtiyaçlarının önüne geçmektedir. Zira büyük bir evin işinin de büyük olacağı unutulmamalı. Buna ek olarak tek çocuklu aileler ise aslında öyle çok büyük evlere ihtiyaç duymuyorlar ve geniş bir aileniz yoksa daha uygun fiyatlara daha küçük bir eve yerleşmek isteyebilirsiniz.

Evin konumu da tabii ki bir diğer etken. Kimileri işine yakın bir ev ister ve işe gidip gelirken yürümeyi tercih eder. Bazıları ise daha güzel bir konumdaki daha büyük bir evi tercih eder ancak bu defa işine biraz uzak kalır. Tercihlerinizi iyi yapmalı ve işinize nasıl bir konumdaki bir eve ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz. Eğer uzun saatler mesai yapıyorsanız ve işe gidip gelmeniz 2 saati aşıyorsa, uzaktaki ancak güzel manzaralı eviniz pek de işinize yaramayacaktır. Dolayısıyla ihtiyaçlarınızı ve hayatınızı iyi değerlendirmelisiniz.

Elbette evin yeni mi olacağı yoksa ikinci el mi olacağı çok önemli. Yeni evlerde tadilat ve bakım giderleri düşük olacaktır ancak muhtemelen konumunun kente biraz uzak olması ve çevre düzenlemelerinin henüz bitmemiş olma ihtimali var. Eski bir ev ise çok daha oturmuş bir düzene sahip olacaktır ancak içinde ciddi anlamda paralar harcamak mümkün. Bu nedenle evin çevresine ve hatta komşularınıza dair bir araştırma yapmanız da önem kazanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.