Etimek Tatlısı Nasıl Yapılır Tarifi

ETİMEK TATLISI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi12 Mart 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Etimek tatlısı ya da etimek pastası olarak adlandırılan tatlının hem çok hafif olması hem de lezzetinin oldukça iyi olması nedeniyle pek çok kadın tarafından tercih edildiği bir gerçek. Zira içerisine neredeyse hiç yağ konmayan bu tatlının, illa ki tatlı yemek isteyenler tarafından tercih edilebilirliği diğer ağır tatlılara ve pastalara göre çok yüksek. Fakat maalesef biraz zahmet istiyor ve kullanılan malzemelerin adedi de pek çok tatlıya göre daha fazla.

Etimek tatlısı malzemeleri

  • Kırmızı bantlı etimek (bir paket)
  • Süt (bir kilogram)
  • Mısır nişastası (üç çorba kaşığı)
  • Krem şanti (iki paket toz olarak)
  • Toz şeker (iki buçuk su bardağı ve üç çorba kaşığı)
  • Su (iki buçuk su bardağı)
  • Un (bir çorba kaşığı)

Etimek tatlısı nasıl yapılır?

Etimek tatlımıza başlarken ilk olarak tatlının en alt katmanını hazırlamamız gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için büyükce bir borcamı alıyoruz ve ardından etimeklerimizi sıra halinde diziyoruz. Etimekler dizildikten sonra teflon bir tava içerisine iki buçuk su bardağı kadar şekerimizi döküyoruz ve rengi değişene kadar çok kısık ateşte kavuruyoruz. Şekerimizin rengi değiştikten sonra içerisine çok yavaş bir şekilde iki buçuk bardak kadar suyu da ekliyoruz ve şekerleri tava içerisinde güzelce eritiyoruz.

Suyun içerisinde erimiş olan karamelimizi artık etimeklerimizi ıslatmak için kullanabiliriz. Etimek tatlısının tabanını hazırlamak görebildiğiniz gibi oldukça kolay. Sıra geldi tatlımızın üstünde yer alacak olan krema kısmını hazırlamaya.

Bir kap içerisine üç çorba kaşığı toz şekerimizi, üç çorba kaşığı nişastamızı ve bir çorba kaşığı kadar unumuzu koyuyoruz. Daha sonra sütümüzün sadece bir su bardağı kadarını da kabın içerisine ekliyor ve mikserimizi kullanarak çırpıyoruz. Çırptığımız karışımımızı ilk olarak bir süzgeç yardımıyla süzdükten sonra geri kalan sütümüzün içerisine ekliyoruz ve karışım bir muhallebi haline gelene kadar karıştırarak pişiriyoruz. Muhallebimiz hazır olur olmaz borcamda dizili olan etimeklerimizin üzerine hepsini döküyoruz.

Ardından tatlımızın soğumasını bekliyoruz ve bir bardak süt ile iki paket krem şantimizi mikser kullanarak krema haline getiriyoruz. Artık soğumuş durumda olan tatlımızın en üstüne bu kremayı da ekledikten sonra tatlıyı istediğimiz büyüklükte parçalara ayırabilir ve üzerine çeşitli süslemeler de yapabiliriz. Çayla birlikte misafirlerinize sunmayı elbette unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.