Estetik Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı

ESTETİK BURUN AMELİYATI NE ZAMAN YAPILMALI?

Yayın Tarihi17 Ağustos 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Kadınlarda burun yapısının direkt olarak yüz ifadesini etkilemesi ve burnun büyüklüğü ile şeklinin kadınlar tarafından erkeklere göre biraz daha fazla hassas bir konu olması, estetik burun ameliyatı ne zaman yapılmalı sorusunu da akıllara getiriyor. Burnunun şeklinden memnun olmayan ve onun kendisine yakışmadığını düşünen kadınlar, son dönemlerde iyice güvenilir bir operasyon haline gelen burun estetiğine büyük talep gösteriyorlar ve bu nedenle akıllarda soru işaretleri de ortaya çıkmaya başlıyor.

Pek çok kız çocuğu, henüz 18 yaşına bile gelmeden burnundan hoşlanmadığını farkeder ve bu nedenle burun estetiğine dair ilk düşünceler ergenlik döneminde ortaya çıkar. Yasal mevzuatlara göre burun estetiğinin yaşı hususunda genel bir kural yok ancak pek çok doktor, yaşı çok küçük olan kişilere bu uygulamanın yapılmasına da karşı. Zira insanlardaki vücut gelişimi 18 yaşına kadar ciddi bir hızla devam eder ve buna burun da dahildir.

Burundaki kıkırdak dokuların estetik ameliyattan sonra gelişim göstermeleri, ameliyattan elde edilen sonuçların kötüleşmesine neden olabilir, bunun yanında fonksiyonel bozukluklar da ortaya çıkabilir. Dolayısıyla burun ameliyatından önce burnun tüm gelişiminin bittiğinden emin olmak amacıyla en azından 18 yaşına kadar beklemek, uzmanların en büyük önerileri arasında bulunuyor. Bunun bir istisnası, burundaki ciddi fonksiyon bozukluklarının nefes almaya engel olması denilebilir. Zira bazı burunlardaki kemikler ergenlik döneminden başlayarak hastanın nefes almasını ciddi anlamda engelleyebiliyor.

Burun ameliyatlarını kış mevsiminde olmak ise en ideal karar. Zira bahar ayları bu duruma uygun olsalar da maalesef alerjiye yatkın olunmasından dolayı çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden oluyorlar. Yaz ayları ise hem burunda bandajla durmanın çok dertli olması, hem de güneşten uzak durmanın gerekmesi sebebiyle uzmanlar tarafından önerilmiyor. Kış döneminde zaten pek güneşin olmaması, alerjilerin bizlerden uzak durması ve sosyal etkileşimlerin de azalması, onu burun estetiği için ideal bir mevsim haline getiriyor.

Elbette hayat tarzınız, öncelikleriniz, doktorunuzun görüşleri neticesinde ameliyat zamanına karar vermeniz mümkün olacaktır. Bu yüzden estetik doktorunuz ile görüşürken ona karşı her konuda açık olmalı, doğru kararların alınmasını sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.