Estetik Boy Uzatma Ameliyatı

ESTETİK BOY UZATMA AMELİYATI

Yayın Tarihi29 Eylül 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Estetik boy uzatma ameliyatı, geçmiş senelerde kemiklere çivi gibi çakılan malzemeler ile yapılan ve deride de çok sayıda iz bırakan boy uzatma operasyonlarının aksine, hem kemiklere zarar vermeden hem de deri üzerinde minimum miktarda iz ile tamamlanabiliyor. Zaten adının estetik boy uzatma olmasının temel sebebi de bu ve güncel teknolojik imkanlar ile bireyler boylarına dair problemlerden kolayca kurtulabiliyorlar.

Estetik boy uzatma operasyonu, genellikle bir bacağı diğerinden kısa olan bireylerde yürüme problemlerini ortadan kaldırmak için uygulanıyor ancak günümüzde boyu çok kısa olan veya cüce olan bireyler de bu boy uzatma operasyonu ile istedikleri boya gelebiliyorlar. Tabii ki sonsuz bir uzatma mümkün değil ve bu nedenle beş ila on santimetre boydan daha fazlasını uzamak imkansız ancak bazen ihtiyaç duyulan miktar tam da bu kadar olabiliyor.

Boy uzatma işlemi sırasında eksternal fiksatör adı verilen bir cihaz kullanılıyor ve bu cihaz sayesinde yeni kemik dokuların oluşumu mümkün oluyor. Lakin bu cihazla yapılan operasyonlarda, cihaz 3 ila 12 ay arasında bacaklarda kalıyor ve dolayısıyla hastaların günlük konforları oldukça bozuluyor. Ayrıca bu bölgenin yıkanmamasının gerekmesi ve her gün pansuman istemesi, iyileşme sürecinde şikayetler doğurabiliyor.

Son bir kaç senedir ABD’de keşfedilen bir diğer yöntem ise kemiklerin içerisine çivi yerleştirmek ve böylece boyun uzatılması. Bunun için motorlu çivi adlı bir cihaz kullanılıyor ve çivi kemiklerin içine operasyonla yerleştiriliyor. Tabii ki bunun için kemiğin kırılması gerektiğini de belirtelim. Çivinin içerisindeki motor sayesinde dışarıdan ona uzaktan kumanda vasıtasıyla müdahale etmek mümkün oluyor ve hastaların her altı saatte bir 0.25 milimetre kemiklerini uzatmaları talep ediliyor.

Altı saatte bir yapılan bu uzama işleminde, 20-30 gün içerisinde iki santimetre uzama elde etmek mümkün. Lakin cilt üzerinde herhangi bir cihaz taşımak gerekmediği için estetik anlamda daha tatmin edici olduğu kesin.

Bu işlemler sırasında yumuşak dokular, sinirler ve kaslar da zarar görmüyorlar çünkü uzama yavaş bir şekilde tamamlanıyor ve yumuşak dokuların yeni boyutlara alışması için yeteri kadar vakti oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.