Estetik Ameliyat Tehlikeli mi

ESTETİK AMELİYAT TEHLİKELİ Mİ?

Yayın Tarihi08 Mart 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Estetik operasyonların günümüzde giderek daha fazla kişi tarafından tercih edildiği ve estetik yaşının da bir hayli düştüğü bir gerçek. Özellikle burun ve göğüs ameliyatları ile yağ aldırma operasyonları kadınların en çok tercih ettikleri estetik tercihler arasında bulunuyor. Ancak bu işlemlerin bu kadar yaygınlaşmış olmaları elbette akla estetik ameliyat tehlikeli mi sorusunu da getiriyor. Zira bazen estetik ameliyatlar sonrasında oluşan kötü görüntüleri görüyoruz ve hatta estetik ameliyatlar sonrasında hayatını kaybedenler de var. Bu nedenle operasyonlarda dikkat edilmesi gereken noktalara bir değinmeden geçmemek gerekiyor.

Estetik ameliyatlar deneyimli ellerde doğru beklentiler ile gerçekleştirildiklerinde aslında hiç bir riske sahip değiller. Zira konusunda yeterince deneyimli olan bir doktor, operasyon sırasında neler yapacağını bilecektir ve bu nedenle herhangi bir komplikasyon ihtimali de bir hayli düşük olacaktır. Ancak bazen daha uygun fiyatlı olduğu için merdiven altı estetik operasyon yapan yerler tercih ediliyor ve böylesi bir durumda herhangi bir yasal korumanız da olmadığı için karşılaşılan kötü estetik sonuçların yanında bir de hayati risklerle karşılaşma imkanınız artıyor. Dolayısıyla ilk olarak doktorumuzun alanında bilgili birisi olduğundan emin oluyor, bu işe girişmiş güzellik merkezlerinden mümkün mertebe uzak duruyoruz.

Estetik operasyonlarda kadınlar ve bazen de erkekler, olmadık beklentilerle masaya yatabiliyorlar. Yüze uygun olmayacak bir burun şekli, tüm fazla yağların alınması, göğüslerin abartı derecede büyütülmesi veya küçültülmesi gibi bazı tercihler, maalesef hem hasta ile doktor arasında gerilime sebep oluyor, hem de sonuçların tatmin edicilikten uzak kalmasına neden oluyor, hatta bazen fonksiyonel anlamda organların işlevsizleşmesine bile yol açabiliyor. Dolayısıyla doktorunuzun görüşleri ve deneyimleri ile kendi istekleriniz arasında bir orta yol bulmak, operasyon sonrasında hayal kırıklıkları yaşamamanız için elzem.

Elbette her operasyonun ardından yaşanabilecek bazı komplikasyonlar ve yan etkiler mevcut. Ancak bunların hayati risk taşımamaları ve hastanın hayat kalitesini düşürmemeleri için operasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında kesinlikle doktorun önerilerine dikkat etmek gerekiyor. Bilhassa ameliyat öncesinde doktorun belirttiği gün kadar sigara içilmemesi gerektiği kuralı sıklıkla ihlal ediliyor ve bu da ameliyat sırasında hastanın hayatını kaybetmesine kadar gidebilen sonuçlar doğuruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.