Esmer Pilav Nasıl Yapılır Tarifi

ESMER PİLAV NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi12 Mart 2016 | YEMEK TARİFLERİ

Esmer pilav, klasik beyaz pirinç ile hazırlanmış olan pilavlardan sıkılan ve biraz daha farklı bir şeyler sunmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri seçenekler arasında yer alıyor. Hem aileniz hem de misafirleriniz, esmer pilav tarifimiz sayesinde bu güzel lezzete bir göz atabilir, yeni bir şeyler yemenin keyfini sürebilirler. Ancak pilavınızın yanında güzel bir et yemeği hazırlamayı, yanına da salata sunmayı unutmamalısınız. Bir pilavın en iyi yancısının et yemekleri olduğunu ve tek başına pilavın pek de gösterişli olmadığını aklınızda tutun. Dilerseniz hemen esmer pilav tarifimize geçiş yapalım.

Esmer Pilav Malzemeleri

  • Kepekli pirinç (bir su bardağı)
  • Zeytinyağı (bir yemek kaşığı)
  • Su (üç su bardağı, sıcak)
  • Bulyon (tavuk, bir adet)
  • Tereyağı (birazcık)

Esmer Pilav Tarifi

Esmer pilavımızı yapmaya başlarken ilk olarak pirinçlerimizi bir süzgeç içerisinde akan suyun altında güzelce yıkıyor ve tozlarından arındırıyoruz. Ayrıca içerisinde olabilecek taş ve sert cisimlere karşı da şöyle bir elden geçirirsek, pirincimiz pilavımız için hazır bir hale gelecektir.

Süzgeçte pirincimiz süzülürken, bir yandan da tenceremize hem zeytinyağımızı hem de tereyağımızı koyuyor, ikisini birlikte birazcık kızdırıyoruz. Kızdırdığımız yağın içerisine pirinçlerimizi de döküyoruz ve kısa bir süre kavurarak kıvama gelmelerini sağlıyoruz. Bu aşamada pirinci bol bol karıştırmayı ve tüm tanelerin kavrulduğundan emin olmayı unutmamalısınız.

Pirincimizi kavurma işlemini tamamladıktan sonra üzerine üç su bardağı kadar sıcak suyumuzu da döküyoruz. Klasik pilavın aksine, kepekli pirinç ile hazırlanan pilavlara biraz daha fazla su konuluyor çünkü bu pirinç türünün suyu emme kapasitesi normalden biraz daha fazla ve iki bardak su pek yeterli gelmeyecektir.

Suyumuzu ekledikten sonra içerisine tavuk bulyonumuzu da ekliyor ve pilavımızı pişmeye bırakıyoruz. Dibinin tutmaması ve her şeyin güzelce pişmesi için ara ara tahta bir kaşıkla karıştırabilirsiniz. İlk başta her ne kadar çok su koymuşsunuz gibi görünse de, pişme süreci devam ettikçe pirinçlerimiz tüm suyu çekmeyi başaracaklardır.

Pilavımız suyunu çektikten sonra ocağın altını kapatıyor ve tencerenin üzerine bir peçete serdikten sonra kapağını kapatıyor, yarım saat kadar dinlendiriyoruz. Artık pilavımızı herkese servis edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.