Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme

ESKİ MUTFAK EŞYALARINI DEĞERLENDİRME

Yayın Tarihi25 Mart 2018 | BESLENME

Mutfak eşyalarının belli bir kullanım ömrü olduğu ve bu sürenin sonunda oldukça kötü göründükleri bir gerçek. Zira üstlerindeki desenlerin solması, kenar ve köşelerinin soyulması veya kırılması, bunun yanında artık bir değişiklik yapma isteğimiz, genellikle onları çöpe göndermemiz ile son buluyor. Halbuki eski mutfak eşyalarını değerlendirme konusu oldukça geniş seçenekler sunuyor ve elinizdeki malzemeleri başka bir amaçla kullanarak onların kullanım ömrünü arttırabiliyorsunuz. En muhtemel seçeneklere hep birlikte göz atalım.

Bitki Yetiştirme

Evinizde süs bitkileri veya maydanoz gibi ufak bitkileri yetiştirmeyi seviyorsanız, cezve, fincan, çaydanlık gibi malzemeler size çok yardımcı olacaklar. Özellikle de tohumlandırma aşamasında küçük bir kap arıyorsanız bunun için eski mutfak eşyalarından daha iyisi yok. Tohumlanma ve filizlenme aşamalarından sonra dilerseniz bitkinizi daha uygun saksılara da alabilirsiniz. Bu konuda içerisine toprak koyulabilen herhangi bir nesne değerlendirmeye uygun olacaktır.

Mumluk Olarak Kullanma

Marketlerde çok ucuza satılan küçük metal tabanlı mumları bilirsiniz. Bu mumlar genellikle süsleme amaçlı olarak yahut çayın altına koyarak onu sıcak tutmak için kullanılıyorlar. Elinizdeki eski kepçeleri sırayla duvara asabilir ve içlerine bu mumları koyarak yakabilirsiniz. Hatta mumun içine oturacağı herhangi bir mutfak eşyası da bu iş için uygun olacaktır. Bazılarının kahve fincanlarını veya tabaklarını bile bu iş için değerlendirdiğini belirtelim. Dilerseniz kendi mumlarınızı da doğrudan bu kaplar içerisinde hazırlayabilir ve evinizde yakabilirsiniz.

Fotoğraf Çerçevesi Yapın

Bilhassa eski tabakları değerlendirmek fotoğraf çerçevesi olarak onları kullanarak mümkün oluyor. Tek yapmanız gereken tabaklarınızın boyutlarına göre fotoğrafları kesmek ve orta kısma yapıştırmak. İsterseniz çeşitli seramik ve porselen boyalarını kullanarak tabaklara süsleme de yapabilir, böylece çerçevelerinizin daha da güzel görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Eski Süzgeçler!

Eski süzgeçler bazen avize olarak kullanılabiliyorlar ancak bunun yanında onları örgü örerken ipinizi daha düzgün bir şekilde almak ve topu içine koymak için de kullanabiliyorsunuz. Özellikle de büyük delikli süzgeçler bu konuda bir numara oluyorlar diyebiliriz. Eğer sıradışı bir avize istiyorsanız tek yapmanız gereken tepelerine bir delik açtırıp uygun şekilde lambanın çevresine asmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.