Eşimle İletişim Kuramıyorum

EŞİMLE İLETİŞİM KURAMIYORUM

Eşler arasındaki iletişim problemleri maalesef zaman içerisinde onlar arasındaki bağın tamamen kopmasına sebep olabilir ve bu durum bilhassa çocuklu ailelerde ayrılığı doğurarak onun da bu problemlerden etkilenmesine neden olur. Eşimle iletişim kuramıyorum diyen çiftler ise bu sorundan çocuk yaparak kurtulabileceklerini düşünürler ve işler iyice sarpa sarar denilebilir. Dolayısıyla bu problemin üstesinden gelmek için her iki tarafın da bir çaba içerisinde olması gerekir ancak bir taraf genellikle daha iyi yönlendirme sağladığı için onun yardımı önemli hale gelir.

Öncelikle, aranızdaki iletişimin neden kötü olduğuna dair gerekli analizleri gerçekleştirmelisiniz. Çiftler genellikle bir diğerini toplum içerisinde azarlar, kavga eder, tartışır, küser ve onları küçük düşürürler. Bu durum ise maalesef diğer tarafın kırılmasına yol açar ve aradaki iletişim bu tip davranışlar devam ettiği sürece giderek kopmaya başlar. Kıran taraf ise bu davranışının sonuçlarından haberdar olmadığı için neden böyle problemler yaşandığına anlam veremez. Dolayısıyla ilk olarak sizin ona karşı olan davranışlarınıza bir göz atmalı, onun neticesine göre gerekli önlemleri almalısınız. Farkında olmadan eşinizi çok kırıyor ve onun sizden uzaklaşmasına sebep oluyor olabilirsiniz.

Bazı insanların diğerlerinden daha fazla kişisel alana ve zamana ihtiyaçları vardır. Bu bireylerin kendilerine ait bu zamanlara kavuşamamaları, maalesef problemleri beraberinde getirir. Sürekli olarak birlikte vakit geçirseniz de, eşiniz kendine ait bir vakit arıyor olabilir ve bunun için sizinle iletişimi biraz koparma peşinde olabilir. Dolayısıyla herkesin hem birlikte hem de tekil olarak yeterince vakte sahip olduğundan emin olmalısınız.

İletişim esnasında duygularınıza yenik düşmemek ve mümkün mertebe aklınızı kullanarak kararlar almanız da önem kazanıyor. Bilhassa kadınlar ve sinirli yapıdaki erkekler, tartışmalar ve karar verme aşamaları sırasında kendini kaybedebiliyor, fazla duygusal davranıyorlar. Bu durum ise diğer eşin iletişimi giderek azaltmasına sebep oluyor çünkü her tartışmada bu tip bir duygusal karşılık almak problemleri çözümsüz hale getirebiliyor.

Eğer ne yaparsanız yapın bir türlü iletişimi doğru bir temele oturtamıyorsanız, bir evlilik danışmanını ziyaret ederek onun aracı olmasına, böylece iletişimin temelinin oturtulmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.