Eşim Manik Depresif, Ne Yapabilirim

EŞİM MANİK DEPRESİF, NE YAPABİLİRİM?

Manik depresif bozukluk veya genelde diğer adıyla bipolar bozukluk, maalesef bireylerin hayatlarını cehenneme çevirebilen rahatsızlıklar arasında yer alıyor ve temelli olarak bu soruna çare bulabilen bir tedavi de mevcut değil. Lakin çeşitli terapiler ve ilaçlar vasıtasıyla kontrol altına alınarak bireylerin hayatlarında yaşadıkları sorunlar bir miktar hafifletilebiliyorlar. Eşim manik depresif, ne yapabilirim diyenler ise bir o kadar fazla çünkü hastalığın manik dönemlerinde eşi ile tanışanlar ve depresif yanını görmeyenler, manik dönemdeki enerjinin büyüsüne kapılarak evlenseler de, duygudurumdaki bu bozukluk maalesef evlilik hayatını oldukça zora sokabiliyor.

Manik depresif bireyler, manik dönemdeyken enerji dolu, pozitif, sevgi veren, her şeye iyi bakan ideal insanlar olabilirken, depresif dönemde ise şikayetçi, suçlayıcı, eleştirici, negatif ve kötü karakterli bireylere dönüşebiliyorlar. Bu durum eşler üzerinde maalesef ruhsal bir baskı yaratıyor ve tolere edilmesi çok zor hale geliyor. Araştırmalar manik depresif bireylerin boşanma oranlarının normal bireylerden kat kat daha fazla olduğunu da gösteriyorlar.

Eşi manik depresif tanısı almış olan bireyler, öncelikle bu rahatsızlık hakkında doktorlarından gerekli tüm bilgileri almalılar. Zira hastaların bu dönemdeki davranışları, genellikle istemdışı şekilde ortaya çıkmaktadır ve eşler bunun farkında olurlarsa, yaşananları kabullenmekte daha rahat ederler. Genelde depresif dönemdeki alınganlık problemleri ilişkiyi zorlu bir hale getirebiliyor.

Bu esnada kendinizi de eğitmeli, bipolar bozukluk sahibi eşinizin bu anlamlandırması zor davranışlarına karşı duygusal bir duvar oluşturmalısınız. Bunun anlamı eşinizle aranıza bir duvar örmeniz değildir, çünkü pek çok kişi bunu yaparak bipolar bireylerin daha da moral bozukluğuna kapılmalarına sebep olmaktadır. Stres yönetimi, mental dayanıklılık eğitimleri gibi konular, eşinizin değişen duygudurumlarına daha dirayetli yaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

Sadece ev hayatına odaklandıysanız, işiniz çok zor olacaktır çünkü bütün hayatınız eviniz ve eşiniz olacaktır. Bu nedenle gönüllü kurumlarda çalışabilir, bir işe girebilir veya hobilerinize, arkadaşlarınıza odaklanabilirsiniz. Hayatı bipolar bir eşin gölgesi altında yaşamak sizin ruhsal bunalımlarınızı arttıracaktır ve eşinizle iletişim halinde kalarak onun da rahatsızlığının farkında olmasını sağlamalısınız.

Elbette sorunlar çözülemez durumdaysa ayrılık da bir seçenek ancak ayrılık biraz da eşinizin rahatsızlığının düzeyine bağlı. Çok ağır vakalarda bir çift olarak yaşamak neredeyse imkansızken, hafif vakalarda ufak hoşgörüler ile evliliği sürdürmek pek zor olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.