Eşim Beni Dövüyor, Ne Yapmalıyım

EŞİM BENİ DÖVÜYOR, NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi26 Ocak 2016 | EĞİTİM

Kadınların maalesef ülkemizde sık sık eşlerinden şiddet gördükleri bir gerçek. Kadına karşı şiddetin hem geçmişte hem de günümüzde bu kadar yaygın olması ise tabii ki bizlerin hukuki yollardan hakkımızı aramamız için en büyük sebep. Eşim beni dövüyor, ne yapmalıyım diyen ancak olayın şoku içerisinde bunu akıl edemeyen kadınlar için bir rehber hazırlamaya karar verdik. Eşinizden şiddet gördüğünüzde takip etmeniz gereken adımlara dilerseniz bir göz atalım.

Şiddet gördüğünüzde ilk yapmanız gereken şey tahmin edebileceğiniz gibi telefonla veya karakola giderek polise ulaşmak. Polis, sizi ilk olarak bizzat bir hastaneye götürecektir ve hekim raporu almanızı sağlayacaktır. Aldığınız hekim raporunun ardından yeniden karakola döneceksiniz ve soruşturma müracaatınız alınacaktır. Elbette bu aşamada korkmadan kocanızdan şikayetçi olmanız gerekiyor.

Avukat tutacak durumu olmayan kadınlara ise baro tarafından bir avukat temin edilecektir. Pek çok polis merkezinde bu durumun hassasiyeti nedeniyle varolan kadın personel gerekli şikayet ve bilgileri kadınlardan almaktadır. Bu işlemler sırasında şikayetinizin yanında bir aile içi şiddet kayıt formu da doldurulur ve kayıtlara eklenir. Bu formda yer alan verilere göre yapılan değerlendirme sonucunda, kadının büyük bir risk altında olduğu ortaya çıkarsa ve kadın da buna razıysa, kadın sığınma evlerine aktarım gerçekleştirilebilir.

Artık adli süreç başladı diyebiliriz. Cumhuriyet savcısı bu aşamada gereken delillerin toplanması, soruşturmaların yapılması emrini verir. Yapılan bu soruşturmaların ardından kamu davasının açılıp açılmayacağına karar verilir. Bazen bu tip vakalarda delil ve soruşturma yetersizliğinden dolayı takipsizlik kararı verilebilmektedir ancak dilerseniz takipsizlik kararına itiraz edebilir, hatta şahsi olarak bir dava da açabilirsiniz.

Aile mahkemeleri, şiddet gören kadının kocasına 1 aydan 6 aya kadar eve yaklaşamama, iletişim kurmama, silah ruhsatını iptal etme, tedavi görme, nafaka ödeme gibi pek çok önlem unsurunu devreye sokabilir. Eğer bu kurallara uyulmadığı tespit edilirse bu defa şiddet uygulayan eş hakkında kamu davası açılmaktadır.

Alo 183 yani telefonla 183’ü arayarak ulaşabileceğiniz kamu servisi ise şiddet gören kadınlara yol gösterici olarak faaliyet göstermektedir. 183’ü arayarak hemen hangi adımları izleyeceğinizi öğrenebilir, böylece koca şiddetinden daha kolay bir şekilde kaçabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.