Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri ve Zararları

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri ve Zararları

Ertesi gün hapı maalesef özellikle yaşı genç olanlar için bir korunma yöntemi olarak benimsenmiş durumda ancak bunun pek de geçerli olmadığını, ertesi gün hapı nedir, nasıl kullanılır sorusunu yanıtladığımızda siz de kabul edeceksiniz. Dolayısıyla bu hapların çalışma prensiplerini, nasıl alındıklarını ve ne gibi etkilerde bulunduklarını kısaca bir değerlendirelim.

Ertesi gün hapları temelde östrojen ve progesteron hormonlarını barındıran haplardır ve bazılarında sadece progesteron olduğu da görülmektedir. Bu hormonlar sayesinde gebeliğin engellenmesini mümkün kılan haplar, temel olarak tecavüz gibi vakalarda kullanılmak üzere tasarlanmışlar ve bunun yanında doğum kontrol yöntemi bir sebepten işe yaramayanlara da hitap ediyorlar. Yani kondom yırtılması, spiralin yerinden oynaması gibi istenmeyen hallerde gebeliğin önlenebilmesini sağlıyorlar.

Fakat bu hapların koruyuculuk oranları %70 ila %90 arasında değişiyor, tam anlamıyla bir koruma garantisi vermiyorlar. Ayrıca ilişkinin ardından en geç 72 saat içerisinde alınmaları gerekli ve bu süre ne kadar gecikirse etki ihtimali de o kadar düşüyor. Yani ilişkiden hemen sonra alınan bir ertesi gün hapı ile 72 saat sonra alınan bir hap arasında koruma anlamında ciddi bir farklılık oluşacaktır.

Ertesi gün hapları her ilişkinin ardından alınmaya veya keyfi olarak kullanılmaya müsait değillerdir çünkü yoğun hormon içerikleri, uzun vadede kadınların adet döngüsünü bozabilir ve bunun yanında tümör oluşumlarına sebep olabilir. Yani onu her ilişkiden sonra alınacak bir korunma hapı olarak kesinlikle benimsememelisiniz. İlaçların kısa vadeli yan etkileri ise şu şekilde sıralanıyorlar:

  • Meme hassasiyeti
  • Ara kanamalar
  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk
  • Baş dönmesi
  • Karın ve mide ağrıları
  • Bulantılar

Ertesi gün hapı alındıysa ancak yine de adet zamanı geldiğinde adet olmadıysanız, bir an önce bir uzmana görünmeniz de yerinde olacaktır çünkü vakaların %75’inden fazlasında gebeliği engelleyebilseler de bu haplar mükemmel bir korunma yöntemi olmaktan çok uzaklar.

Uzmanlar bir sene içerisinde üç defadan fazla alınmalarını uygun görmüyorlar ve doğum kontrol hapları yahut diğer korunma yöntemlerinin bu konuda daha iyi olduğunu belirtiyorlar. Dolayısıyla mecbur kalmadıkça ertesi gün haplarından uzak durmayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.