Erken Yaşlanmaya Neden Olan Yiyecekler

ERKEN YAŞLANMAYA SEBEP OLAN YİYECEKLER

Yayın Tarihi05 Haziran 2017 | BESLENME

Erken yaşlanma, yaşının gerektirdiğinden daha hızlı bir şekilde yaşlanmayı ifade ediyor ve aslında bundan kaçınarak uzun yıllar gençliği korumak da mümkün. Fakat maalesef pek çok kişi yanlış hayat tarzı ve bunun yanında yanlış beslenmenin kurbanı oluyor ve sonucunda genç yaşlarda kırışıklar ve rahatsızlıklar ile baş etmek zorunda kalıyor. Erken yaşlanmaya neden olan yiyecekler hususunda yaptığımız bu kısa değerlendirme, nelerden uzak durmanız konusunda size yeterli bilgi verecektir.

Yaşlanmaya sebep olan en önemli faktörlerden bir tanesi, şeker kullanımı. Her ne kadar rafine edilmiş şekeri hayatımızın neredeyse her yanında tüketiyor olsak da, aslında bu şeker molekülleri cildin kolajen dokusunu bozuyorlar ve cilt daha sert, bakımsız ve kötü bir hale geliyor. Cildin kendini yenileme kabiliyetine ket vuran şeker molekülleri, dişlerimizin de en büyük düşmanları arasında bulunuyorlar. Eğer imkan varsa tüm beslenme düzenini şekersiz bir hale getirmek sağlığınızı daha uzun süre korumanıza yardımcı olacaktır.

Şekerin yanında tuz da yaşlanmanın başlıca sebepleri arasında. Fazla tuz tüketimi vücuttaki suyun çekilmesine neden oluyor ve bunun yanında vücut daha fazla su almaya çalışarak cildin şişkin ancak yaşlı bir görünüme sahip olmasına sebep oluyor.

Karbonhidratlar ise kan şekeri düzeyini mahvediyorlar ve ani iniş çıkışlar sebebiyle şeker hastalığına yani diyabete de davetiye çıkarıyorlar. Bu tip kan şekeri zirvelerinin cilt üzerinde de ciddi etkilerinin olduğunu belirtelim. Özellikle hamurişi gıdalar karbonhidratlar bakımından biraz fazla zenginler. Böylece eskilerin uzak durun dedikleri 3 beyaz da tamamlanmış oldu: şeker, tuz ve un.

Kafein içeren içecekler, alkollü içecekler gibi temelde vücuda zarar veren tüm içecekler, ayrıca bol şekerli meyve suları, ciddi bir zarar potansiyeline sahipler. Dolayısıyla bu ürünleri hayatımızdan çıkarıyor, az miktarda yeşil çay ve su ile hayatımıza devam ediyoruz. Vücudumuzun temelde su haricinde başka herhangi bir sıvıya ihtiyacı bulunmuyor.

Kızartma tüketmek, yanmış etleri yemek ve yemeklerde margarin kullanmak da cildin yaşlanmasının yanında kalp damar hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları gibi rahatsızlıkların da önünü açıyor. Hangi besin olursa olsun yanmış bir besinin asla sağlıklı olmayacağını aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.