Erken Yaşlandıran Besinler

ERKEN YAŞLANDIRAN BESİNLER

Erken yaşlanma günümüzün en büyük problemleri arasında bulunuyor çünkü artık çevremizde ne temiz bir hava solumak mümkün ne de sağlıklı besinlere ulaşmak çok kolay. Özellikle fast food kültürünün yaygınlık kazanmasıyla birlikte erken yaşlandıran besinler de bir anda popüler hale geldiler. Dolayısıyla bu besinlerden uzak durarak sağlığımızı korumaya çalışmak büyük bir önem kazanıyor.

Öncelikle erken yaşlanmanın en büyük kaynakları arasında şeker tüketimi bulunuyor. Rafine edilmiş şekerle hazırlanmış olan neredeyse tüm ürünler, vücutta toksik ve zehirli bir etki yaratarak cildin çok daha solgun, kırışmaya müsait olmasına sebep oluyorlar. Şekerin doğrudan çaya atılması veya besinlerin içeriğine konulması bu konuda herhangi bir fark da yaratmıyor. Dolayısıyla şekeri hayatımızdan çıkararak yaşlanmanın etkilerinden çok ciddi anlamda kurtulabiliriz.

Şeker haricinde tuz ve un da yaşlanmanın temel sebepleri arasında. Zaten üç beyazdan uzak durulması gerektiğini daha önce duymuşsunuzdur ve bunlar arasında bahsettiğimiz bu iki ürün yer alıyor. Tuz maalesef vücuttaki suyun hücrelerden çekilmesine sebep olurken, un ise kan şekerini mahvediyor ve bu nedenle hem sağlığı bozuyor hem de cildin yapısına zarar veriyor.

Ülkemizde mangal kültürü çok gelişmiş ve bu nedenle üstü yanmış, siyahlaşmış etleri sıklıkla tükettiğimiz ortada. Halbuki etlerin üstünde oluşan bu siyah katman, insan sağlığına zarar veriyor ve hem cildin yapısını bozuyor hem de kalp ve damar hastalıklarına, hatta kansere davetiye çıkarıyor. Patates kızartması ve benzeri kızartmaların da aynı etkiyi yapmaları maalesef onları sağlıksız ve yaşlandıran besinlerden bir tanesi yapıyor.

Fast food besinlerin içerisinde kullanılan margarin ve diğer sağlıksız yağlar, niteliği bozulmuş ve işlenmiş etler, maalesef hem sağlığı bozan hem de yaşlandıran faktörler arasında yer alıyorlar. Devamlı olarak fast food ürünler ile beslenen bireylerin çok daha erkenden çöktükleri ve ihtiyaç duydukları besinleri alamadıkları biliniyor.

Erken yaşlanmanın etkilerinden kurtulabilmek için yapılması gereken şey olabildiğince organik bir beslenme düzeni oluşturmak ve bunun yanında çeşitlendirilmiş bir besin programına sahip olmak. Düzensiz ve eksik yahut aşırı beslenme, vücudun tüm dengesini bozarak yaşlanmayı çok daha erkene çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.