Erken Kalkmak İçin Ne Yapılmalı

ERKEN KALKMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Erken kalkmak maalesef hayatımızın bir rutini çünkü pek çoğumuz işe gitmek zorundayız. Ancak uzmanlar işe gitmek zorunda olmayanların bile güne erken başlamalarının çok daha mantıklı olduğunu ve sağlık açısından da faydalarının bulunduğunu belirtiyorlar. Dolayısıyla erken kalkmak için ne yapılmalı diyenlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle, erken yatan erken kalkar deyişinde de anlatıldığı üzere, yatağımıza erken girmemiz gerekiyor. Çünkü geç yatıp erken kalkarken günde 5-6 saatlik uykuyu ancak alırken, erken yatıp erken kalktığımızda ideal olduğu üzere 7-8 saatlik bir uyku süresine erişebiliyoruz. İnsan bedeni hava karardıktan hemen sonra uyuma, hava aydınlandıktan hemen sonra da uyanmaya programlıdır ancak yapay ışıklandırmalar ve modern hayat tarzı maalesef bu biyolojik programımızın biraz aksamasına sebep olmaktadır.

Ayrıca geceleri çok parlak aydınlatmalı bir odada oturmak, yatana kadar TV seyretmek, akıllı telefon ve tabletlerin başında olmak gibi uygulamalar da maalesef erkenden uyumaya engel olarak sabah kalkmayı daha zor hale getirecektir. Bu nedenle yatmadan en az yarım saat önce bu tip faaliyetlere son vermeli, hafif loş ışıklı bir odada yarım saat kadar kitap okuma gibi eylemler ile uykunuzun gelmesine yardımcı olmalısınız.

Pek çok kişi aslında gece uykusunu kaliteli uyumadığı için sabahları kalkmakta zorlanmaktadır. Bunun temel sebebi ise odanın yeterince karanlık olmaması, bunun yanında ses gibi rahatsız edici faktörlerin bulunmasıdır. Unutmayın ki yatak odası zifiri karanlık olmalı ve mümkünse hiç ses almamalı. Sesi engellemek bazen zor olabiliyor ancak güzel koyu renkli güneşlikler ile ışık sorununa çözüm bulabilirsiniz. İnsan vücudu karanlıkta uyumayı ister ve bu nedenle gelen her ışık kaynağı derin bir uyku çekmenize engel olur.

Sabah uyanır uyanmaz kalkmak ve ardından bir bardak ılık su içmek, metabolizmanızın çok daha kolay bir şekilde hızlanmasına yardımcı olur ve yarım saat boyunca uykulu gezmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca sabah kalkar kalkmaz kahvaltı yapmak da güne dinç ve zinde bir başlangıç yapmanıza yardımcı olmaktadır.

Uzmanlar gece uykusunu sürekli olarak kötü uyumanın ve geç kalkmanın insanda stres düzeylerini arttırdığını ve metabolizmayı bozduğunu belirtiyorlar. Bu durum uzun vadede hastalıklardan tutun da ruhsal bozukluklara kadar pek çok probleme davetiye çıkardığından, uyku konusunu asla hafife almamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.