Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

ERKEKLERDE KISIRLIK NEDENLERİ

Yayın Tarihi11 Aralık 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Kısırlık hem erkeklerde hem de kadınlarda karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkıyor ve bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin önündeki en büyük engellerden bir tanesi. Geçmiş senelerde pek çok ailede kadının kısır olduğuna dair bir inanç vardı ancak bilimin ilerlemesi ile birlikte erkeklerin de bu durumdan bir hayli sorumlu oldukları ortaya çıktı. Dolayısıyla erkeklerde kısırlık nedenleri nelerdir sorusuna bir cevap vermek gerekiyor.

Erkeklerde kısırlık her zaman bir belirti vermeyebilir ancak iktidarsızlık problemleri, yumurtalıklarda oluşan ağrı ve şişlikler, vücut kıllarında azalma ve aylar süren denemelere rağmen çocuk sahibi olamamak en çok rastlanılan belirtiler arasında bulunuyor. Bir yıldan uzun süredir çocuk için uğraşmasına rağmen sonuç alamayanlar, cinsel isteksizlik yaşayanlar, testislerinde problemler olanlar ve spermleri az olanlar doktora başvurarak bu konuda bilgi alabilirler.

Erkek kısırlığının en büyük sebeplerinden bir tanesi spermlerin genetik kodlarından dolayı yanlış üretilmiş olmalarıdır. Bu durum şekli yanlış veya hızı düşük spermlerin ortaya çıkmasına sebep olur ve bu spermler anne rahmindeki yumurtayı dölleyemezler. Yapılan araştırmalar alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerin sperm yapısını bozmakta bir hayli etkili olduklarını göstermektedir. Dolayısıyla bu maddelerin kullanımına son verilerek çocuk için daha yüksek bir şans elde edilebilir. Fakat genetik olarak da spermlerin buna elverişli olması, tüp bebek tedavisini gerektirebilir. Bu konuda son kararı ise elbette doktorunuz verecektir.

Sperm hızı ve şekline ek olarak testislerde yeterince sperm üretilmemesi, üretilse bile bunların meniye doğru şekilde taşınmaması da kısırlık sebebi olabilmektedir. Sperm aspirasyonu yöntemi ile erkeğin spermlerinin anne rahmine aşılama yöntemi ile gönderilmesi bu problemin üstesinden gelinmesini sağlayabiliyor ancak sperm adedinin çok az olması maalesef bu tedavinin başarı ihtimalini düşürüyor. Ayrıca spermlerin çeşitli rahatsızlıklardan dolayı meniye ulaşamaması sorunu ise tıbbi cerrahinin çözümleri ile aşılabiliyor.

Varikosel rahatsızlığı erkeğin testislerinin çevresini toplardamarların sarması olarak tanımlanır ve bu durum testislerdeki sıcaklığı arttırarak sperm üretimine sekte vurur. Varikosel tedavilerinin ardından pek çok erkeğin normal şekilde üreme yeteneğini kazandığı görülebilmektedir.

Bunun haricinde iktidarsızlık, cinsel yetersizlik ve isteksizlik, spermin boşalmadan geri dönmesi gibi diğer rahatsızlıklara karşı uzmanlardan yardım alarak çocuk sahibi olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.