Erkeklerde Kısırlık Nasıl Olur, Nedenleri Nelerdir

ERKEKLERDE KISIRLIK NASIL OLUR, NEDENLERİ NELERDİR?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin karşılarında duran en büyük engellerden bir tanesi kadın ya da erkekte karşılaşılabilecek kalıcı ya da geçici kısırlıklardır. Maalesef kısırlık kısmi olabileceği gibi tamamen kalıcı ve bütün bir halde de olabilir ve bu durum çiftlerin çocuk sahibi olmasını tamamen engeller. Erkeklerde kısırlık, kadınlara göre biraz daha kolay tedavi edilebilir olsa da bu kısırlığın tipine göre değişmekte ve bazı durumlarda tedavi edilememektedir. Dilerseniz erkeklerde kısırlık nasıl olur sorusuna cevap verelim ve nedenleri nelerdir diyenler için bildiklerimizi anlatalım.

Erkeklerde kısırlık temel olarak iki farklı çatı altında toplanmaktadır. Bunlardan birincisi direkt olarak sperm üretiminde yaşanan sorunlardır ve sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bahsettiğimiz bu sıkıntılar genellikle sperm adedindeki düşüklüklerden, spermlerin hareketliliğindeki problemlerden ve aynı zamanda sperm hücrelerinin şekillerinde oluşabilecek bozukluklardan kaynaklanabilmektedirler.

Bu bahsettiğimiz üretim sıkıntıları genel olarak testislerde meydana gelebilecek iltihaplı hastalıklar, erkeklik hormonu salgılanmasında yaşanan sorunlar ve dış etkenlerden kaynaklanan rahatsızlıklar olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla üreme organlarında direkt olarak oluşabilecek sorunların yanında çeşitli kullanılan maddeler, tedaviler ve diğer dış koşullar da kısırlığın nedenleri arasında yer alabilmektedir. En doğru tespiti doktorunuz yapabileceği için bilgi vermek istediğimiz bu kategorileri bir tanı gibi kullanmamanızı öneriyoruz.

Diğer erkeklerde kısırlık nedenleri arasında ise testislerin kendisindeki mevcut yapısal sorunlar yer almaktadır. Özellikle varikosel gibi testislerdeki kan akışını durduracak olan ve oldukça sık rastlanan hastalıklar spermlerinize zarar verecektir ve bazen geçici bazen de kalıcı olarak kısırlığa neden olacaklardır. Bunun yanında spermlerin üreme organına iletilmesini sağlayan kanallarda da sorunlar yaşayan erkekler bulunmaktadır. Tıp bu konuda oldukça başarılı çalışmalar yapmaktadır ve vakalarda ciddi bir başarı oranı yakalanmaktadır.

Kısırlığın bazen sonradan bazen de genel yapıdaki sorunlardan dolayı temelli olarak ortaya çıkması nedeniyle bu konularda konuşmakta sorun yaşıyorsanız bile doktorunuza karşı kesinlikle açık olmalı ve kısırlığı gurur meselesi yapmaktan çıkarmalısınız. Böylece doğru bir şekilde tanı koyulmasını sağlayabilir, sağlıklı çocuklar hayata getirmek için tedavi olabilirsiniz. Kısırlığınız tedavi edilemese bile gereken çalışmalar neticesinde tüp bebek gibi alternatif yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.