Erkekler Neden Yalan Söyler

ERKEKLER NEDEN YALAN SÖYLER?

Yayın Tarihi05 Mayıs 2016 | EVLİLİK

Yalan söylemek, çocukluğumuzdan itibaren bizlerin uzak durmasının öğütlendiği davranışlar arasında yer alıyor ancak yetişkinlerin bu kuralara pek de riayet etmediklerine hepimiz şahit oluyoruz. Dolayısıyla herkes, hayatının bir döneminde illa ki yalanlara başvuruyor ve bazen bunu biraz da abartabiliyor. Erkekler neden yalan söyler sorusunun cevabını da bilmek çok önemli, çünkü yapılan araştırmalar, onların beyaz yalanlar denilen ve hayatı kolaylaştırabilen yalanlara biraz daha fazla başvurduklarını gösteriyor.

Erkeklerin yalana zaman zaman başvurmalarının en önemli sebeplerinden bir tanesi, bazen kadınların tavırları olabiliyor. Arkadaşlarıyla dışarı çıktıklarını size söylemek yerine mesaiye kaldıklarını belirtebiliyor, kadın bir iş arkadaşlarından gelen mesajın erkek arkadaşlarından geldiğini söyleyebiliyor, ufak tefek konularda tepki vereceğiniz şeylerden korkuyorlar. Pek çok erkek maalesef bu konuda yapılan araştırmalarda, kadınların aşırı tepkilerinin onları böyle bir önlem almaya ittiğini aktarıyor ve bu yüzden sizin sevgiliniz ya da eşinizle iletişiminizin kalitesi, onların yalan söyleme eğilimini de değiştirebiliyor.

Bazen de karşılarında bulunan kadını etkilemek için yalanlara başvuran erkekler, size daha iyi görünebilmek, daha başarılı ve yetenekli gibi olabilmek için ufak tefek yalanlar söyleyebiliyorlar. Her ne kadar kandırma amaçlı yalanlar erkeklerin pek çoğu tarafından pek hoş görülmese de, bu tip biraz abartmalarla dolu yalanlar maalesef onlar için hayatın bir parçası olabiliyor. Bu durumun genellikle sosyoekonomik açıdan birbirine uzak çiftlerde ortaya çıktığını da belirtelim.

Kararsızlık da yalan sebeplerinden bir tanesi. Bazen bir konuda karar vermek istemeyen, kararın sorumluluğunu taşımak istemeyen ve bundan kaçınan erkekler, yalanlarla süreci oldukça uzatabiliyorlar. Erkeklerin genellikle biraz daha anı yaşamaya yönelik bir düşünce yapılarının olması ve o anı atlattıklarında uzunca bir süre kendilerini rahat hissetmeleri, bunun temel sebepleri arasında bulunuyor.

Elbette aldattığı için yalan söyleyen ve sizden gizli işler çeviren erkekler de mevcut. Aldatmalar, kumar oynama, bağımlılık yapan madde kullanımı gibi pek çok konu, erkeklerin yalanlarla idame ettirmeye çalıştığı durumlar arasında yer alıyor ve dolayısıyla kadınlar da bundan rahatsızlık duyuyorlar. Fakat bu tip yalanların diğer beyaz yalanlara göre daha karmaşık olduklarını ve genellikle tavırlarla bu yalanın yükünün kendini belli ettiğini unutmayın. Sade ve küçük yalanları kolayca söyleyebilen erkekler, yalanın kapasitesi arttıkça bu kompleks süreci yönetmekte zorlanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.