Ergenlerde Özgüven Eksikliği ve Geliştirme

ERGENLERDE ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ VE GELİŞTİRME

Yayın Tarihi15 Mayıs 2013 | EĞİTİM

Ergenlik döneminin hem çocuklar hem de anne babalar için hayatlarında görebilecekleri en zor dönemlerden birisi olduğu kesin. Özellikle hem fiziksel hem de mental değişikliklerin gerçekleştiği bu yaşlarda ergen bireylerin çocukluk ile yetişkinlik arasında yaşadıkları bocalama dönemi sinir, depresyon, hiperaktivite, özgüven eksikliği ve diğer şekillerde kendini ortaya çıkarmaktadır. Çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini bilmeyen aileler ise maalesef bu dönemi ergenler için daha da zor hale getirmektedirler.

Ergenlerin yaşadığı özgüven eksikliklerine karşı onun özgüvenini geliştirmesine yardımcı olmalı ve böylece hayatının ilerleyen dönemlerinde kaliteli bir hayata sahip olmasını sağlamalısınız. Bunun için öncelikle onun kendine güvendiği, yetenekli olduğu konularda onu desteklemeli ve cesaret vermelisiniz. Zira kendine güvendiği konularda küçümsemelerde bulunmanız ve onu dikkate almamanız güven sağladığı bu noktaları zedeleyecek ve özgüvenine darbe vuracaktır.

Elbette çocuğunuz sadece bebeklikte değil aynı zamanda ergenlikte de sizleri örnek almaya devam etmektedir. Sahip olduğunuz yetenekleri ve sizin de kendinize olan güveninizi korumanız, özgüvenin ne kadar önemli ve değerli olduğunu ona göstermeye yardımcı olacaktır. Kendisine güçsüz bir rol model seçen ergenlerin kendi karakterlerinde de bu yönde değişimler gerçekleşmektedir.

Sadece sizi değil aynı zamanda kendi arkadaşlarını da örnek alan ergen bireylerin bunu yapması kadar doğal bir şey yoktur. Elbette hiç birimiz çocuğumuzun kötü arkadaşlıklar edinmesini istemeyiz ancak bazı ebeveynler bu durumu her türlü arkadaşlığı engelleyerek çözmeye çalışırlar ve çocuklarının iyi arkadaşlar edinmelerine de engel olurlar. Çocuğunuzla iyi bir iletişim kurarsanız arkadaşları konusunda da bilginiz olabilir ve onun kaliteli arkadaşlarla vakit geçirmesinin özgüvenine yapacağı katkıyı unutmamalısınız.

Bu dönemde güzellik kavramı da yeniden şekillendiği için çocuğunuzun özgüveninin büyük oranda dış görünüşüne bağlı olduğunu sezmiş olabilirsiniz. Bunu gerçekleştirirken kendine zarar vermeyecek şekilde yapması için ona bildiklerinizi öğretin ve güzel olmanın sağlıklı olmaktan geçtiğini gösterin. Bazen aşırı zayıflık yani anoreksiya gibi durumlar ergenlerde görülebilmekte ve bu güzel olma isteğine dayanmaktadır. Ergen çocuğunuzun bu konuda metanetli olmasına destek olun ancak sakinliği elden bırakmayın.

Elbette iyi, erdemli ve başarılı şeyler yaptığında da, başarısız olduğunda da onun yanında olduğunuzu ve sizin onu sevdiğinizi ergen bireye hissettirin. Aile desteği göremeyen kişilerin uzun vadede ciddi özgüven sorunları ile karşılaştıkları tespit edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.