Ergenlerde Arkadaş İlişkileri ve Seçimi

ERGENLERDE ARKADAŞ İLİŞKİLERİ VE SEÇİMİ

Yayın Tarihi12 Kasım 2013 | EĞİTİM

Pek çok aile, ergenlik dönemindeki çocuklarının yanlış arkadaş seçiminden dolayı kötü günler yaşayacağına inanır ve bu nedenle çocuğunu sıkmaya, arkadaşları ile görüşmesini engellemeye çalışır. Dolayısıyla sağlıklı bir şekilde sosyalleşmesi gereken ergenlik dönemindeki pek çok çocuk, bu süreci ailesi ile sürtüşerek ve kötü günler geçirerek yaşar. Kötü arkadaşlardan kaynaklanabilecek olumsuzlukları bu defa anne ve babası ile yaşamaya başlayan çocuk, yetişkinlik döneminde aileden nefret etme ya da aileye çok fazla bağımlı olma gibi sorun belirten davranışlar geliştirir. Bu sorunların önüne geçebilmeniz için sizlere ergenlerde arkadaş ilişkilerinden ve arkadaş seçiminden biraz bahsetmeye çalışacağız.

İlk olarak unutmamanız gereken nokta, çocuğunuzun ergenlik döneminde hem fiziksel hem de ruhsal olarak onlarca değişiklik geçireceğidir. Ruhsal değişiklikler genellikle yakın çevredeki arkadaşlardan kaynaklanmaktadır ve bu tamamen doğal bir durumdur. Süreç içerisinde kendi benliğini ve yetişkinliğini oturtmaya çalışan çocuğunuz, zaman zaman tamamen tarzını baştan yaratacaktır ve kendisini yeniden tanımlayacaktır. Bu nedenle, ergenlikte çocuğunun davranışları değişiklik göstermeye başlayan anne babalar bu durumdan hemen korkmamalılar.

Onun arkadaşlarına fazla takıldığına inanıyorsanız, ergenlik döneminde çocukların aileleri ile eskisine göre çok daha az zaman geçirdiğini unutmamalısınız. Aile ile geçirilen vakitteki bu düşüş, maalesef pek çok aile tarafından arkadaşların rüzgarına kapılma olarak görülür fakat kendi akranları ile birlikte olmak isteyen ve benzer şeyleri paylaşan çocukların bu eğilimleri normal karşılanmalıdır.

Dolayısıyla, çocuğunuzun sizden dışarıda durmak için daha fazla vakit talep etmesi, gece daha geç saatlerde eve gelmeyi istemesi gibi şeyler onun artık bir birey olmaya başladığının işaretidir ve aşırı uçlara gidilmedikçe belli izinleri ona vererek ona güvendiğinizi hissettirmeniz gerekir.

Eğer çocuğunuzun ergenlik öncesi dönemde yeterli bilinci almasını sağladıysanız, kurduğu arkadaşlıklara güvenebilirsiniz. Eğer size arkadaşlarını anlatmıyorsa onu zorlamamalı, fakat gün içinde onlarla yaptıklarını size anlatması için onu heveslendirmeli, ilgilendiği konular ve yaptığı şeylerle ilgili hevesli olduğunuzu ona göstermelisiniz. Arkadaşlarıyla görüşmesine engel olmaya çalışırsanız bu ters tepecek ve bulduğu her fırsatta okulunu asmaya kadar pek çok eylemle yine arkadaşlarıyla görüşecektir.

Arkadaşlıkların büyük öneminden dolayı size anlatmadıklarını öğrenmek için gizli saklı işler çevirmemeli ve madde kullanımı, yasa dışı davranışlar gibi ekstrem durumlar haricinde arkadaşlıklarına müdahale etmemelisiniz. Eğer arkadaşlarının onu kötü şeyler yapmaya zorladığını ya da heveslendirdiğini farkederseniz, görüşmesini yasaklamak yerine ona doğru olan şeyleri zaman içerisinde anlatmalı ve kendisinin arkadaşlarının kötü olduğunu görmesini ısrara etmeden ve onu yönlendirmeden sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.