Emzirirken Nasıl Beslenmek Gerekir

EMZİRİRKEN NASIL BESLENMEK GEREKİR?

Bebek emzirmek anneliğe adım atmış olan kadınlar için hayattaki en güzel duygulardan bir tanesi. Zira size muhtaç olan bebeğinizin doğru bir şekilde beslenmesi, güç kazanabilmesi ve büyümesi için sizin sütünüze büyük bir ihtiyacı var. Ancak anne sütünün içeriğinin ve miktarının annenin beslenme düzenine göre değişim göstermesi, emzirirken nasıl beslenmek gerekir sorusuna bir cevap verilmesini gerektiriyor. Biz de bebeğiniz için en sağlıklı çözümü bulmanız amacıyla bu soruya bir cevap vererek önerilerde bulunmaya çalıştık.

Anneler emzirdikleri dönem içerisinde bol bol protein ve demir kaybederler çünkü çok hızlı bir büyüme süreci içerisinde olan bebekler, anneden protein ve demir tedariği yapmak zorundadırlar. Bu nedenle hem hayvansal hem de bitkisel proteinlerin emziren anneler için büyük bir değeri var. Haftada en az iki defa kırmızı et, beyaz et yahut balık ürünleri tüketmeli, bunun yanında fasulye ve nohut gibi baklagillerden gelecek olan bitkisel proteinleri de vücudunuza almalısınız. Yumurta, peynir ve yoğurt gibi ürünler ise bağırsaklarınızın emilimini daha iyi hale getirecektir ve bebek için daha fazla besin ortaya çıkacaktır.

Anne sütünün kalitesini arttıran en önemli gıdalardan bir tanesi inek sütü veya bulunabiliyorsa keçi sütüdür. Günde bir kaç bardak içeceğiniz ılık süt, kendi sütünüzün üretilebilmesi için destekleyici maddeleri almanızı sağlayacaktır ama süt içemeyenler süt ürünlerine de yönelebilirler. Annelerin süt üretmek için suya ihtiyaç duymaları, günde en az üç litrelik bir su tüketimini de mecburi kılıyor. Tabii ki bu esnada yeterli miktarda meyve ve sebze tüketimini de es geçmemek gerekli.

Gebelik süresince aldığınız kilolardan kurtulmak için mücadele etmek istemeniz çok normal. Ancak zaten bebeğinizi emzirdiğiniz için normalin üzerinde bir kalori harcıyorsunuz ve yemekte aşırıya kaçmazsanız doğal olarak kilo vermeye başlayacaksınız. Bu dönemde özellikle kilo vermek için diyetlere başlamanız, süt kaliteniz ve süt miktarınız üzerinde negatif etkiye sahip olacaktır.

Emzirme sırasında kilo vermeniz normal ancak kilolarınız gebelik öncesi kilonuzun altına düştüyse, kemik erimesi ve depresyon gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz ve beslenmenizin de yetersiz olduğu düşünülebilir. Bu nedenle aşırı kilo kaybı halinde bir uzmana başvurmanızda fayda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.