Elmalı Kurabiye Nasıl Yapılır Tarifi

ELMALI KURABİYE NASIL YAPILIR TARİFİ

Elmalı kurabiye hem hafif bir tatlı olması hem de lezzetten ödün vermemesi nedeniyle özellikle misafir bekleyen kadınların en çok tercih ettikleri hamurişi tatlılar arasında yer alıyor. Elmanın pek de pahalı bir malzeme olmaması ve kolay işlenebilmesi sayesinde kurabiyenizin içi de en uygun şekilde hazırlanabiliyor. Dolayısıyla yemeğin ardından çayla birlikte ziyaretçilerinize sunacağınız elmalı kurabiyenin nasıl yapıldığını size en kolay tarifle birlikte aktaracağız.

Elmalı kurabiye malzemeleri;

  • Margarin (200 gram)
  • Un (3 su bardağı)
  • Elma (2 adet)
  • Kabartma tozu (1 çay kaşığı)
  • Yoğurt (üç yemek kaşığı)
  • Pudra şekeri (1 su bardağı)
  • Toz şeker (1 kahve fincanı)
  • Tarçın (2 çay kaşığı)
  • Çekilmiş ceviz (1 kahve fincanı)

Elmalı kurabiye tarifi;

Kurabiyelerimizi yapmaya başlarken ilk olarak elmalarımızın kabuklarını soymamız ve daha sonra çekirdeksiz bir şekilde rendelememiz gerekmektedir. Rendelenen elmalarla birlikte şekeri de bir tencereye koyduktan sonra orta ateşte on – on beş dakika boyunca elmalar marmelat kıvamına gelen kadar pişiriyoruz. Bu işlem tamamlandıktan sonra tarçın ve cevizimizi de eklliyor ve güzelce karıştırıyoruz. Bu noktada artık kurabiyemizin içini biraz dinlenmeye bırakabiliriz.

Daha sonra fırınımızı 180 dereceye kadar ısıtmamız gerekiyor. Tepsimizi güzelce yağladıktan sonra un ve kabartma tozunu bir arada harmanlıyoruz. Karışımın ortasında bir boşluk bıraktıktan sonra margarinimizi, yoğurdumuzu ve pudra şekerimizin yarısı kadarını bu boşluğa dolduruyor güzelce karıştırıyoruz.

Bu karışım homojen hale geldikçe etrafta bıraktığımız kabartma tozu ve un karışımını da yavaş yavaş içine katarak hamurumuzu ideal hale getiriyoruz. Daha sonra hamurumuzdan aşağı yukarı bir ceviz kadar olacak parçaları koparıyor ve yuvarlak bir şekil veriyoruz. Yuvarlanan hamurları daha sonra elimizle hafifçe açıyoruz ve elma rendeli içimizi tatlı kaşığı miktarı kadar hamurun üstüne yerleştiriyoruz.

Artık içini doldurduğumuz hamurumuzu birbiri üstüne kıvırarak kapatabiliriz. Yanlardan taşmaması için güzel kapattığınızdan emin olmalısınız. Malzemelerimiz tükenene kadar bu işlemi yapmaya devam etmelisiniz. Artık elmalı kurabiyelerimizi pişmek üzere fırın tepsimize yerleştirmeye başlayabiliriz.

Kurabiyelerimiz yarım saatten daha az sürede sarı bir renk alacaklardır. Bu rengi aldıklarında onları fırından çıkarabilir ve soğumaya bırakabilirsiniz. Pek çok kadın bu noktada üzerine pudra şekeri serpmeyi isteyecektir. Dileyenler hindistan cevizi serperek farklı denemeler de gerçekleştirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.