Ellerim Yaşlı Eli Gibi, Ne Yapmalıyım

ELLERİM YAŞLI ELİ GİBİ, NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi09 Mart 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Hem kadınların hem de erkeklerin, ellerim yaşlı eli gibi şikayetlerini sık sık duyarız. Bunun en temel sebebi ise, ellerimizi hem devamlı olarak kullanmamız, hem de onları zorlu dış koşullara maruz bırakmamız. Dolayısıyla devamlı olarak esneyen el derimiz, giderek daha fazla kırışığa sahip oluyor ve güneş, toz, soğuk, rüzgar, nem gibi pek çok diğer koşul, ellerimizin kısa sürede yaşlanmasına neden oluyor. Sürekli olarak eldiven kullanarak gezmek de mümkün olmadığı için, nemlendirici ve sıkılaştırıcı kremlerle idare etmeye çalışsak da, maalesef bilhassa 30’lu yaşların ardından ellerdeki yaşlanmayı gizlemek mümkün olmuyor.

Bir insanla karşı karşıya geldiğinizde önce yüzünüz, daha sonra da elleriniz dikkat çektiği için, onların en iyi şekilde göründüklerinden de emin olmanız gerekiyor. Estetik cerrahlar, bu konuda güzel çözümler sunabiliyorlar ve el derisinin formunu yeniden eski haline getirebiliyorlar. Sizler için el estetiği ile el gençleştirme yöntemine biraz değinelim.

Ellerin yaşlı görünmesinin temel sebepleri arasında, ellerdeki yağ dokusunun azalması nedeniyle hem kırışıkların ortaya çıkması, hem de kemik ve damarların daha görünür hale gelmesidir. El estetiği sayesinde yağların kaybolduğu bu bölgelere ya kişinin kendi yağ dokusu enjekte edilmekte, yahut uygun sentetik malzemelerle aynı etki sağlanmakta. Damar ve kemiklerin görünümlerinin azalması ve deri altı dokunun biraz kalınlaşarak eli doldurması sayesinde, eldeki görünüm eskisi kadar kötü olmayacaktır. Ancak el altına uygulanan bu maddelerin zamanla ortadan kaybolmaları sebebiyle her sene ufak yenilemelerden geçmeleri de gerekebilmektedir.

Fakat ellerdeki bir diğer sorun ise, oluşan lekeler ve izler. Bu lekelerin ortadan kaldırılmaları için çeşitli peeling yöntemleri uygulanmakta ve lekeler olabildiğince yok edilmektedir. Ancak tabii ki bunun ne kadar işe yarayacağı el üzerinde oluşan lekelerin yoğunluk ve koyuluklarına bağlı. Çok ileri vakalarda tüm lekeleri ortadan kaldırmak mümkün olmayabiliyor.

Tabii ki el estetiğine girmeden önce doktorunuzu hastalık ve rahatsızlıklarınız hususunda bilgilendirmeniz de gerekiyor. Zira şeker hastaları, tansiyonu olanlar, alerji sahibi olanlar ve diğer kritik rahatsızlıklar hususunda sorun yaşayanlar, estetik doktorlarını bilgilendirerek gerekli önlemleri almasını sağlamalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.