Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır

ELEKTRİK TASARRUFU NASIL YAPILIR?

Elektrik her ne kadar çok bol bir enerji olarak görülse de, aslında dünyadaki enerji kaynaklarının büyük bir kısmı elektrik için harcanıyor ve insanlığın varolan gelişimine ve hayat düzenine devam edebilmesi için elektriğin vazgeçilmez bir önemi var. Dolayısıyla hem cebimizi rahatlatmak hem de dünyaya yardımcı olmak için elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunun cevabı hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Gereksizse Kapat

Genellikle evlerimizdeki kullanmadığımız lambaları kapatmaya alışkınızdır ancak aslında bu kural sadece ampuller için geçerli değil. Zira kullanmadığımız tüm elektrikli cihazları tamamen kapatmamız, hatta fişlerinden bile çekmemiz gerekiyor. Televizyon, bilgisayar, radyo ve diğer elektrikli cihazlar, maalesef tamamen kapatılmadıkları süre boyunca elektrik çekmeye devam ediyorlar. Hatta yapılan araştırmalar, kumandadan kapatılan televizyonların ciddi bir miktarda elektrik kullandıklarını bile gösteriyor.

Elektronik Eşyaları Yenileyin

20 yıllık çamaşır makineniz ile yeni çamaşır makineleri arasında hem elektrik hem de su kullanımı bakımından farkı bilseydiniz, hemen yeni bir makine alırdınız. Zira yeni elektrikli eşyalar enerji tüketimi konusunda çok verimliler ve bu nedenle onları bir an önce değiştirmeniz, uzun vadede size kar olarak geri dönecektir. Bir kaç yıl içerisinde yeni aldığınız makinenin parası elektrik faturalarınızdan çıkacaktır.

Ampulleri Değiştirin

Evinizdeki eski tip ampulleri ve floresanları yeni tip ampullerle değiştirmeyi unutmamalısınız. Bunun yanında, gereksiz derecede yüksek watt değerine sahip ampulleri de azaltmak, elektrik tüketiminizi düşürecektir. Pek çok kişinin küçük odalarda çok yüksek değerlere sahip lambalar kullanmaları, elektrik tüketiminin yanında insan sağlığına da zarar veriyor.

İzolasyonun Önemi

Bilhassa evinde elektrikli ısıtıcılar kullananlar, evlerinin izolasyonunun iyi olduğundan emin olmalılar. Aksi taktirde ısıttığınız evinizdeki bu ısı, gereksiz yere dışarı kaçacaktır ve bu de uzun vadede izolasyon masrafından daha fazla harcama yapmanızla sonuçlanacaktır. Doğalgaz kombilerinin de sistemi döndürebilmek için elektrik harcadığını aklınızdan çıkarmayın.

Güneş Alan Bir Evde Oturun

Özellikle kış aylarında karanlık ve güneş almayan bir evde oturmak, evdeki ısınma ve aydınlanma giderlerinin yüksek oranda artmasına neden oluyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için bir miktar daha pahalı bile olsa her zaman güneşi gören bir evde oturmaya bakın. Hatta, yazları soğutma giderlerinin düşmesi için bir yüzünün güneş görmemesini de tercih edebilirsiniz. Böylece oturma odası kışın güneşe bakarken, yazın salon gölgede kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.