Elektrik Faturasındaki Dağıtım Bedeli Nedir

ELEKTRİK FATURASINDAKİ DAĞITIM BEDELİ NEDİR?

Elektrik faturalarının yaşamımızı devam ettirmek için her ay ödemek zorunda olduğumuz mecburi bedellerden birisi olduğu ortada. Zira işlerimizden tutun da beslenmemize kadar çok sayıda konu direkt olarak sahip olduğumuz elektriğe bağlı ve bu nedenle ondan kaçınmanın bir yolu mevcut değil. Ancak son zamanlarda elektrik faturalarında yer almaya başlayan dağıtım bedeli adı altındaki kalem, tüketicilerin kafasını karıştırmayı başardı. Elektrik faturasındaki dağıtım bedeli nedir diyenler için elimizden geldiğince bilgilendirici olmaya çalışacağız.

Geçmiş senelerde, elektrik faturaları üzerinde kayıp kaçak bedeli ve bir kaç diğer başlık, ayrı olarak belirtiliyordu. Böylelikle tüketiciler hangi kaleme ne kadar para ödediklerini öğrenebiliyor, hatta kayıp kaçak bedellerinin kendilerinden alınmasına itiraz ederek paralarını geri alabiliyorlardı. Ülkemizin bazı bölgelerinde yer alan kaçak elektrik kullanımlarından kaynaklanan bu bedelin ödenmesinin kendi sorumlulukları olmadığını düşünenler, tüketici mahkemelerine giderek haklarını arayabiliyorlardı. Ancak maalesef gelen tepkiler neticesinde kayıp kaçak bedeli ve diğer bir kaç bedel daha elektrik faturalarından çıkarıldı.

Tüm bu diğer gider kalemlerinin dağıtım bedeli adı altında sunulmaya başlamasıyla birlikte elbette bunun içerisinde neler olduğu da büyük bir önem kazandı. Zira pek çok kişi, dağıtım bedelinin kayıp kaçak bedelini gizleme amacıyla yaratıldığını, böylece gelecek davaları baştan savmanın mümkün hale geldiğini düşünüyor. Tüketici mahkemelerine gittiğinizde itiraz edebileceğiniz bir kayıp kaçak bedeli olmaması, maalesef bu yöntemin biraz işe yaradığını gösteriyor.

Ancak dağıtım bedeli adı altında gizlenen kayıp kaçak bedelini öğrenmenin bir yolu da mevcut. Bunun için tek yapmanız gereken Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu’nun web sitesine giriş yaptıktan sonra sol üstte bulunan “Hızlı Erişim” butonuna tıklamak ve oradan da “Elektrik Faturası Hesaplama” bağlantısına tıklamak. Karşınıza çıkacak olan formdaki bilgileri doğru bir şekilde doldurursanız, ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri de kolayca elde edebilirsiniz.

Bu sayfa üzerinden gerekli bilgiler elde edilip itirazda bulunulduğunda neler olacağına dair ise şimdilik bir fikrimiz yok. Zira dağıtım bedeli itirazı konusunda yapılanlardan şimdiye dek bir sonuç alınmadı ve bildiğimiz kadarıyla bu işe kalkışan pek kişi de yok. Dolayısıyla biraz şansınızı denemekten başka bir çare kalmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.