Elbasan Tava Nasıl Yapılır Tarifi

ELBASAN TAVA NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi31 Aralık 2013 | YEMEK TARİFLERİ

Elbasan tava en lezzetli et yemekleri arasında yer alıyor ve bir ziyafet vermek istediğiniz aileniz ya da sevdikleriniz için en iyi tercihlerden bir tanesi diyebilirim. Sağladığı bu lezzete rağmen sanıldığı kadar zor olmayan elbasan tava, aynı zamanda çok fazla malzeme gerektirmeden direkt et yapmak yerine farklı bir yemek yapabilmenize de imkan tanıyor. Bayramlar, iftarlar, yılbaşı geceleri ya da yıl dönümleri gibi değer verdiğiniz günlerde sevdiklerinize sürpriz yapmak için pişirebileceğiniz elbasan tavanın tarifini ve nasıl yapıldığını sizlere olabildiğince basit bir şekilde aktarmaya çalışacağız. Elbette ilk olarak malzemelerimiz ile başlamamız gerekiyor.

Elbasan tava malzemeleri

  • Kuzu eti (bir kilogram, kemikli)
  • Soğan (iki tane orta boyutlarda)
  • Yumurta beyazı (iki adet yumurtadan)
  • Yoğurt (üç yüz elli gram)
  • Un (dört yemek kaşığı)
  • Karabiber
  • Tuz

Elbasan tava tarifi

İlk olarak soğanlarımızı küçük küpler halinde doğrayarak yemeğimizi yapmaya başlamamız gerekiyor. Daha sonra doğradığımız soğanlarımızı, kemikli kuzu etimizle birlikte derin bir tencereye koymalı ve aşağı yukarı kırk-kırk beş dakika boyunca pişirmeliyiz. Pişirme sona erdiğinde etler sularını çekmiş ve yumuşamış olmalılar. Aksi taktirde maalesef yemeğimiz sert olacaktır.

Şimdi sıra geldi sosumuzu hazırlamaya fakat ilk olarak fırınınızı ısıtmaya başlayabilirsiniz. Önceden hazır ettiğimiz unu, yumurta beyazını ve yoğurdu bir kapta güzelce karıştırmalıyız. Karışım homojen hale geldiğinde pişirdiğimiz etleri fırın tepsisine dizmeli ve daha sonra üzerlerine sosumuzun hepsini dökmeliyiz.

Soslu olarak dizdiğimiz etlerimiz sıcak fırınımızda on beş-yirmi dakika pişirildiklerinde artık servis edilmeye hazır hale gelmişler demektir. Ancak elbasan tavanın sıcak olarak servis edilmesi önemli olduğundan, en son fırın aşamasına geldiğinizde yemeği biraz bekletebilirsiniz. Misafirleriniz geldiğinde biraz hoşgeldiniz sohbeti, biraz da çorbayla yemeğe başlama taktiğini kullanarak aradaki farkı fırında yemeğin pişmesi için kullanabilir ve hemen sıcak sıcak servis edebilirsiniz.

Özellikle ülkemizin batı bölgelerinde bayram münasebetlerinde misafirlere sunulan elbastı tavanın yanında güzel bir sebze yemeği de sunarsanız etiniz ile iyi bir ikili olacaktır. Öncesindeki çorba ve sonrasında içilecek bergamot aromalı çaylarınız da misafirlerinizin evinizden memnun ayrılmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.