Ekmek Dolması Nasıl Yapılır Tarifi

EKMEK DOLMASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi30 Ağustos 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Ekmek dolması ülkemizin artık neredeyse unutulmuş lezzetleri arasında yer alıyor ancak kendine has yapısı ve oldukça kolay hazırlanabilir oluşu onu her kadının bilmesi gereken yemeklerden birisi haline getiriyor. Her ne kadar bakkalarda dolmanın yapılması için gerekli olan ekmeği bulmak biraz zor olsa da bir fırına giderseniz uygun şekilli bir ekmeği hemen bulacağınıza eminiz. Uygun fiyatlı ancak doyurucu bir yemek yapmak isteyenlerin misafirlerine sunabilecekleri en ilginç yemeklerden birisi olduğu için tarifimizi okumaya devam edin.

Ekmek dolması malzemeleri

  • Kıyma (beş yüz gram)
  • Tereyağı (bir tatlı kaşığı)
  • Dereotu (bir demet)
  • Ekmek (bir adet, yuvarlak şekilli)
  • Fıstık (iki çorba kaşığı)
  • Su (bir su bardağı)
  • Karabiber (bir tatlı kaşığı)
  • Tuz
  • Et suyu (bir su bardağı)

Ekmek dolması tarifi

Ekmek dolmamızı yapmaya başlamadan önce ekmeğimizin hazır bir durumda olması gerekiyor. Bunun için bir gün önceden alarak biraz yumuşamasını sağlamalı ve ertesi gün yemeği hazırlamaya başlamalısınız. Aksi taktirde ekmek fazla çıtır olacaktır ve dolmayı yemek daha zor hale gelecektir. Yumuşayan ekmeğimizin tepesinde bir kapak açıyoruz ve daha sonra ekmeğin içini tamamen boşaltıyoruz. Çıkan iç kısmını ellerimizle ufak parçalara ayırdıktan sonra saklıyoruz. Ardından kıymalarımızı bir tencere içerisine koyuyor ve kavurmaya başlıyoruz. Kendi suyunu salmasını bekliyor ve çektikten sonra da kavurmayı bırakıyoruz.

Dereotumuzu güzelce doğradıktan sonra kıymamızın içine atıyoruz ve ardından tuz ve karabiberimizi de ekliyoruz. Başka bir tava içerisineyse tereyağımızla ekmek içlerimizi koyuyor, kavrulmasını sağlıyoruz. Ekmeklerimiz de kavrulduktan sonra kıymalı karışımımızı da ekmek kavurması ile güzelce karıştırıyoruz ve bir süre soğumaya bırakıyoruz.

Soğumaya bıraktığımız harcımız yeteri kadar soğuduğunda ekmeğin içini tamamen doldurabiliriz. Doldurduğumuz ekmeğimizin kapağını da tepesine kapatıyoruz ve daha sonra ekmeğimizi bir tencere içerisine ekliyoruz. Suyumuzu ve et suyumuzu kaynattıktan sonra ekmek üzerinde yavaş ve az az bir şekilde gezdiriyoruz.

Sularımızı ekmek üzerinde gezdirdikçe çekileceklerdir ve su azaldıkça kenarda kaynamaya bıraktığımız suyumuzdan az miktarlarda ekmeğin üzerine dökümeye devam ediyoruz. Ekmek kolayca kesilebilir yumuşaklığa geldiği zaman su dökmeyi bırakabilir ve misafirlerinize sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.