Eklem, Parmak, Kemik Çıtlatmak Zararlı mı

EKLEM, PARMAK, KEMİK ÇITLATMAK ZARARLI MI?

Pek çok kişinin eklemlerini, parmaklarını veya kemiklerini çıtlatmayı sevdiğini biliyoruz. Bu çıtlatma veya kıtlatma olarak adlandırılan durum bazen hareketlerimiz sırasında doğal yollardan ortaya çıkar ve arada bir başımıza gelir. Ancak bazıları devamlı olarak tüm eklem yerlerini çıtlatmayı seviyor ve eklem çıtlatmak zararlı mı sorusunu aklına bile getirmiyor. Halbuki bu çıtlamalar bazen hastalıklara bile belirti olabiliyorlar ve hafife alınmamaları gerekiyor. Sizler için bu parmak veya eklem kıtlatma davranışının biraz daha temellerine inmeye çalıştık.

Eklemlerimizin içerisinde sinovyal sıvı adı verilen kapsüller bulunuyor bu kapsüllerin içerisinde oksijen, azot ve karbondioksitten oluşan bir gaz karışımı mevcut. Bu gaz karışımı ise eklemlerimiz arasında bir kayganlaştırıcı işlevi üstlenir ve kemiklerin aşınmasını engelleyerek onları daha sağlıklı kılar. Bir nevi motor yağı işlevi gördüğü söylenebilir. Ancak bazı hareketler sırasında eklemlerin arasında bulunan bu gaz bir anda bulunduğu yerden boşalır ve çok sevdiğimiz çıtlama sesi ortaya çıkar. Gaz yeniden bu kapsül içerisine dolana kadar yeniden kıtlatma sesi elde etmek de mümkün olmaz.

Boyun, bilen ve dizlerde oluşan çıtlamalar romatizma belirtisi olabiliyorlar ve bu nedenle bilhassa doğal yollardan devamlı bu bölgelerde çıtlaması olanlar dikkatli olmalılar. Ayrıca boynunu kasıtlı olarak rahatlama amaçlı çıtlatanlarda bir süre sonra fıtık ve hatta felç ile karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bu nedenle kendiniz bu bölgeleri çıtlatmaktan kaçınmalı, devamlı çıtlatmalar ile karşılaşıyorsanız bir doktora görünmelisiniz.

Bazen dizlerdeki kireçlenmelerden kaynaklı olarak da aynı ses çıkabiliyor ancak eklemlerde lezyonlara sebep olan herhangi bir rahatsızlık devamlı kütlemelerin sebebi olabilir. Bu yüzden sıklıkla eklemleriniz kıtlıyorsa bir an önce sağlık kurumlarına başvurmanız doğru olacaktır.

Çıtlatmalar yukarıda bahsettiğimiz boyun gibi hassas bölgelerde meydana geldiğinde zararlı olabiliyorlar ancak parmak gibi yerlerde çok büyük etkileri yok. Ancak yaşlılık döneminde gençlikte yapılan çıtlatmaların bir bedeli olarak parmak eklemlerindeki sorunlarla karşılaşmak mümkün olabilir. Özellikle çıtlatmaları şişlik ve ağrılar takip ediyorsa durum daha da vahim olabilir. Bu nedenle çok rahatsız hissetmediğiniz sürece parmaklarınızı devamlı çıtlatma davranışına bir son vermeniz yerinde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.