EFT Saat Kaçta Başlar ve Biter, Saatleri Nelerdir

EFT Saat Kaçta Başlar ve Biter, Saatleri Nelerdir?

EFT yani bir bankadaki hesaptan bir diğer bankadaki hesaba yapılan para transferi işlemi, maalesef banka içi transferlerin aksine günün her saati ve zamanında gerçekleştirilemiyor. Dolayısıyla pek çok kişinin aklında EFT saat kaçta başlar ve biter, eft saatleri nelerdir gibi sorular dolaşıyor. Bazen bankaların bu konuda net bilgi veren bir sayfalarının da olmaması nedeniyle sizler için bulduğumuz bilgileri bir araya getirdik.

EFT saatleri konusunda bilinmesi gereken ilk şey, bu işlemler için mesai saatlerinin beklenmesinin gerekliliği. Ülkemizde genel olarak sabah 8.30 ile akşam 17.30 arası bankalarda mesai saatleri olarak kabul ediliyor fakat ilk yarım saat ile son yarım saatte EFT işlemleri “genellikle” kapatılıyor. Yani sabah 9 ile akşam 5 saatleri arasında EFT’nizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Her ne kadar bazı bankalar bu konuda daha esnek davransalar da, alıcı bankanın da hangi zamanda EFT kabul ettiğini bilmek gerekiyor. Bu konuda en detaylı bilgiyi bankanıza direkt olarak müracaat ederek öğrenebilirsiniz.

Bunun yanında, haftasonlarında ve resmi tatillerde de EFT gerçekleştirmek imkansız olabiliyor yahut EFT için fazladan para talep edilebiliyor. Normalin 2 katı ücret ödeyerek gerçekleştirdiğiniz bu EFT işlemi de yine her banka tarafından kabul edilmiyor. Dolayısıyla paranızı bir bankaya yatırmadan önce bankanın EFT politikası konusunda bilgi almayı da unutmamalısınız.

EFT işlemini tamamlamanızın ardından işlem yaklaşık olarak bir saat içerisinde tamamlanacaktır fakat daha hızlı bir şekilde de gerçekleşebilir. Ancak mesai saatleri dışında ve resmi tatillerde işlem yaptıysanız, ilk iş günü para transferi gerçekleşecektir. Bu nedenle acil yapılması gereken ödeme ve transferleri mümkün olduğunca mesai saatleri dışına taşırmamaya çalışmalısınız.

Eğer tüm koşulları karşıladıysanız ancak paranız bir türlü gitmesi gereken yere gitmiyorsa, ilk olarak alıcı bilgilerini doğru girip girmediğinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Bankalar yanlış bilgi girilmesi halinde çoğunlukla gönderilen parayı kısa süre içerisinde gönderene geri gönderiyorlar ancak bazen bu süreç biraz uzayabiliyor veya araya tatiller girebiliyor. EFT hakkında daha fazla detay almak ve avantajlardan faydalanmak için bankanızın çağrı merkezlerinden de bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.