E Sigara Zararlı mı

E-SİGARA ZARARLI MI?

E sigara yahut diğer adıyla elektronik sigara, her geçen gün daha da popüler hale geliyor ve ülkemizde her ne kadar yasaklı bir ürün olsa da kimsenin ona ulaşmakta zorlanmadığı da bir gerçek. Ancak bu ürüne hiç el atmamış olanlar muhtemelen e sigara zararlı mı sorusunu kendilerine soruyorlardır çünkü bu konuda dolaşan dedikodular e sigaranın adeta bir zehir olduğunu söylüyorlar. Halbuki gerçek bundan çok daha farklı ve size işin esasını açıklamaya da karar verdik.

E sigara sağlığa zararlı bir ürün ve bu konuda herhangi bir çelişki bulunmuyor. Fakat bu konuda en dikkat edilmesi gereken şey, e sigaranın zararlı olmasına karşın sigara kadar zararlı olmaması. Pek çok e sigara tüketicisi de zaten size bundan bahsedecektir ve e sigaranın hiç sigara içmeyen kişiler için zararlı olmasına karşın sigarayı bırakarak bu ürüne geçiş yapan kişiler için aslında daha az zarar sahibi olduğunu belirtecektir. Dolayısıyla e sigara tamamen zararsız bir ürün demek mümkün olmasa da sigaradan aldığınız binlerce zararlı kimyasalın aksine çok daha masum içeriklere sahip.

Bu ürünün içerisinde kullanılan ve likit olarak adlandırılan sıvı, propilen glikol ve bitkisel gliserin kullanılarak hazırlanıyor. Her iki ürün konusunda yapılan araştırmalar, alerjisi olan kişiler haricinde herhangi bir zararın olmadığını gösteriyorlar ve bu nedenle e sigara temel olarak güvenli bir içim sağlıyor denilebilir. Cihazın çalışma prensibi ise sigaranın aksine yanma sonucunca ortaya çıkan dumanın değil, kaynama sonrasında ortaya çıkan buharın çekilmesine dayanıyor. Yani e sigara ürünlerinde duman değil buhar çekmek mümkün oluyor.

Likitlerin içerisine eklenen nikotin ve aroma vericiler sayesinde sigara içenlerin nikotin ihtiyaçları karşılanırken, aroma vericiler ile daha iyi bir içim keyfi elde edilebiliyor. Nikotinin saf olması halinde zehirleyici etkisinin olabilmesi sebebiyle nikotine pek el değdirmemek gerektiğini de aklınızda bulundurmalısınız. Likitin içerisindeki aroma verici maddeler ise aslında %5 oranında kullanılmalarına karşın en zararlı faktör denilebilir. Ancak düşük oranda kullanılmaları ve bazılarının hiç aroma kullanmaması onun zararlarının gözardı edilmesini sağlayabiliyor.

Likitlerin insan vücuduna verebileceği zararlara dair çalışmalar devam ediyor ancak şimdilik bazı ev hayvanlarına zararlı olabilmesi ve kötü bakılan pillerin patlayabilmesi gibi durumlar haricinde ciddi bir şey bulunmuş değil. Sigaraya oranla %95 oranında azaltılmış bir zarar ihtimalinin olduğu da uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.