Düşük Sermayeyle İş Kurmak

DÜŞÜK SERMAYEYLE İŞ KURMAK

Yayın Tarihi01 Ağustos 2017 | EĞİTİM

Kendi işini kurmak isteyen girişimci adayları, genellikle büyük çaplı ve onlara ün getirebilecek işleri yapmayı kafalarına koyarlar ancak aslında bir iş kurmak için öyle dev fikirlere, pahalı yatırımlara ve gece gündüz çalışmaya illa ki ihtiyacınız yok. Herkesin ünlü olmasının mümkün olmadığı gibi, herkesin ülkenin sayılı şirketlerinden birisi haline gelmesine de gerek yok. İş kurarken esas amacın ilk etapta maaşlı çalışan olmaktan kurtulmak ve kendimize ait gerçek bir gelire sahip olmak olduğunu unutmamalısınız. Düşük sermayeyle iş kurmak ise size bu imkanı en azından asgari düzeyde sağlayacaktır.

Düşük sermayeli iş kurmak isteyenlerin başvurabilecekleri ilk sektör tabii ki internet sektörü. Bilhassa teknik konularda deneyimi olanlar ve editörlük hususunda da bilgisi olanlar, web siteleri açarak ve bunlara düzenli içerikler girerek aylık belli bir miktar getiriyi garanti altına alabiliyorlar. Fakat sadece blog açmakla sınırlı olduğunuzu sanmayın. İnsanların aradığı bir hizmeti onlara internet üzerinden ve ücretli-ücretsiz şekilde sunarak kendi gelir modelinizi oluşturabilir, hiç içerik üretmeden bile işinizi ilerletebilirsiniz. Bu konuda ne yapacağınız ise sizin kabiliyetlerinize kalıyor.

Son zamanlarda internet üzerinden satışlar da oldukça popüler hale geldi. Fakat stok tutmadan ve mallara yatırım yapmadan bu işi yapanlar da mevcut. Üreticiler ile anlaşan küçük şirketler, bir sipariş aldıklarında ürünlerin direkt olarak üreticiden gönderilmesini sağlayabiliyor, böylelikle büyük sermayelere ihtiyaç duymadan satışlarını sürdürebiliyorlar.

İşinizi kurmak için internete bağımlı da değilsiniz fakat internetin pazarlama imkanlarının sınırsız olması, bir yerde sizi illa ki onunla karşılaştıracaktır. Ders vermek isteyenler, küçük ürünler üretip satanlar, şirketlerin ürünlerini deneyen ve anket yapanlar gibi pek çok farklı daldaki girişimci, hem fiziksel dünyayı hem de internetin imkanlarını küçük reklam harcamaları ile birleştiriyor ve böylece düşük sermaye ile kendi işlerini kurabiliyor.

Gerçek bir dükkan tutarak satış ve hizmet vermek her ne kadar kira ve stopaj gibi etkenlerden dolayı zorlu olabilse de, hali hazırda elinde bir dükkan olanlar veya akrabalarının dükkanlarını onları işe ortak ederek kullanabilecek olanlar da sermaye ihtiyaçlarını azaltabilirler. Unutmayın, işiniz gerçekten yüksek bir getiri sağlayana kadar bazı konularda tavizler vermeniz illa ki gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.