Duş Alırken Su Sıcaklığı Ne Olmalı

DUŞ ALIRKEN SU SICAKLIĞI NE OLMALI?

Duş almak veya tastamam banyo yapmak sağlıklı bir yaşam sürdürmemiz için elbette elzem. Ancak maalesef doğru su sıcaklığını yakalayamayanlar bu işin gerçek sağlıklı yanlarını biraz kaçırıyorlar. Zira yapılan araştırmalar banyo ve duş sırasında kullandığımız su sıcaklığının fizyolojimiz üzerinde ciddi etkileri olduğunu gösteriyorlar ve bu yüzden sadece keyfimize göre değil, aynı zamanda bizim için en uygun olacak su sıcaklığını bulmak gerekiyor. Duş alırken su sıcaklığı ne olmalı sorusuna hemen bir göz atalım.

Tam olarak soğuk suyla duş almak elbette yaz haricindeki aylarda pek mantıklı değil ancak ılık-soğuk arası bir su sıcaklığının insan vücuduna ciddi faydaları var. Zira ılık suyla yıkanmak hem bağışıklık sisteminize güç verecektir hem de kış hastalıklarından sizi koruyacaktır. Çünkü soğukta bağışıklık sistemimiz daha aktif çalışmaya başlar ve bu da bizi olası hastalıklardan korur.

Aynı zamanda sıcak suyun aksine soğuk su insanı dinç tutma etkisine sahiptir. Bilhassa sabahları uyanma sorunları yaşayanlar, soğuk su kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirler. Testosteron hormonu soğukta daha iyi çalışır ve metabolizmanız da ısınabilmek için daha hızlı çalışmaya başlar. Dolayısıyla ılık bir su aslında sağlığınızı ve kilonuzu korumak için iyi bir yöntem sunmaktadır.

Cildi daha gergin hale getiren soğuk ılık arası bir su, saç dökülmesine de engel olacaktır ve endorfin salgılatması nedeniyle ruh hastalıklarına da biraz iyi gelecektir.

Lakin sıcak suyun da faydasız olduğunu düşünmeyin. Sıcak su kasları gevşetir ve daha iyi bir uyku çekmenizi sağlar. Bunun yanında kan şekerini düzenler, tansiyonu düşürür ve baş ağrılarına da çözüm olur. Bilhassa çok terleyenler soğuk yerine daha sıcak suyla duş alarak terlemelerini azaltabilirler. Sıcak su altında vücuttaki bakteriler daha hızlı ölürler ve ciltteki tıkanmalar da sıcak su sayesinde açılarak derinin nefes almasını sağlar. Burnu tıkalı olanlar da sıcak suyun bu nimetlerinden faydalanacaklardır.

Tüm bu su sıcaklıklarının faydasını almak isteyenler ise ilk olarak ılık-soğuk arası bir suyla duşa başlayabilir, ardından sıcaklığı biraz arttırarak rahatlayabilir ve çıkmadan önce tekrar ılık suya dönerek bitişi yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.