Düğün Takıları Kimde Kalır

DÜĞÜN TAKILARI KİMDE KALIR?

Evlenmek herkesin öyle ya da böyle bir şekilde hayatta başından geçen olaylar arasında yer alıyor ancak maalesef evliliklerin bir kısmı gayet mutlu bir şekilde devam ederken, bazıları boşanma ile sonuçlanabiliyor. Çiftlerin birbirlerine uyumsuz olmaları neticesinde ortaya çıkan bu durum genellikle malların paylaşımında yaşanan sorunlar ile devam ediyor. Dolayısıyla düğün takıları kimde kalır sorusunu sizin için cevaplandırarak bu paylaşım sorunlarına bir çözüm bulmaya çalışacağız.

Düğün takılarının kimde kalacağına dair verilecek olan karar sadece taraflar arasında değil aynı zamanda yargı nezdinde de bir öneme sahip. Dolayısıyla geçtiğimiz senelerde oluşmuş olan örnek kararlar genellikle boşanma sürecinde kullanılıyorlar ve takıların kimde kalacağına dair verilecek kararlar da yine geçmişteki mahkeme ve yargıtay değerlendirmeleri ile veriliyorlar.

Yargıtay’ın bu konuda yaptığı resmi açıklamaya göre, düğün esnasında kadına takılmış olan ziynet eşyaları, kadının kabul ediliyor ve onun kişisel malı olarak görülüyor. Kadına takılmış olan bu takıların kim tarafından takıldığının da herhangi bir önemi yok. Yani her iki taraftan takılan takılar da kadının malı olarak kabul ediliyor.

Eğer evlilik süreci içerisinde bu takılar olduğu gibi saklandılarsa kadın bunu boşanmada direkt olarak alabiliyor. Eğer bir sebepten dolayı bu takılar bozdurularak harcandıysalar, para cinsinden karşılıklarının boşanmada kadına ödenmesi gerekiyor. Ancak eğer bu takılar evin ortak ihtiyaçları için harcandılarsa ve erkek tarafı bunu ispat edebilirse, takılara dair ödeme yapılması mecburi değil. Ancak bu durumun oluşması için ev ihtiyaçlarına dair faturalar, düğün borçları, balayı giderleri gibi diğer giderlerin hepsinin belgelendirilmesi gerekmektedir.

Erkek ziynet eşyalarını iş kurmak, araba almak gibi kişisel ihtiyaçları için harcadıysa, para olarak geri ödeme mecburi hale geliyor. Ancak bu defa da kadının takıların eşi tarafından alındığını kanıtlaması gerekiyor. Bu nedenle ziynet eşyalarının talep edilmesine dair yazılı sohbet kayıtları gibi şeyler büyük önem kazanıyor.

Erkeğe takılmış olan ziynet eşyalarından saat, kolye, künye gibi olanlar erkeğin kişisel malı kabul ediliyor ancak para, altın gibi diğer seçeneklerde mahkeme genellikle bu takıların da kadınlara ait olduğu konusunda hüküm veriyor. Dolayısıyla takıların türü de boşanmada verilecek bu kararda önem kazanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.