Dudak Kurumasının Nedenleri ve Sebepleri

DUDAK KURUMASI NEDENLERİ VE SEBEPLERİ

Dudak kuruması, dudak bölgesinin dehidrasyona uğraması sonucunda ortaya çıkan ve genelde büyük rahatsızlık veren ve tedavi edilmediğinde ağrılara da sebep olabilen bir rahatsızlık. Hatta dudak kuruluğu dudakların soyulmasına, çatlamasına ve yaralarla bezenmesine de sebep olarak hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda ciddi problemler yaşamanıza sebep olabilir. Dudak kurumasının nedenleri ve sebepleri o kadar çok çeşitli ki, bu konuda doğru bir değerlendirme yapmak için kendinizi de iyi tanımanız, ayrıca belirtileri iyi tanımanız gerekiyor.

Pek çok kişi dudak kuruluğunun sadece yeterince nemlendirici sürmemekten ileri geldiğini ve genetik faktörlerin bunda etkili olduğunu düşünse de, aslında o kadar çok farklı rahatsızlığın bir işareti olabilir ki, bu sorunu hafife almak sağlığınızı da tehlike altına atmaktadır.

Dudak Kuruması Belirtileri

Kuru dudaklara sahip olanların ilk göz atmaları gereken şey, hangi belirtilere sahip olduklarıdır. Eğer aşağıdaki belirtilerden bir veya bir kaç tanesine sahipseniz, kuru dudaklara sahip olduğunuz söylenebilir.

 • Dudaklarınız baktığınızda kuru bir görünüme sahipler mi?
 • Ağzınızı açtığınızda veya dudaklarınızı gerdiğinizde rahatsızlık hissediyor musunuz?
 • Dudaklarınız hareketsiz halde olsa bile bölgede huzursuzluk veren bir hissiyat mevcut mu?
 • Dudaklarınızda kolayca soyulabilen ve dökülebilen katmanlar mevcut mu?

Eğer bu sorulardaki cevapları kendi dudaklarınızda görmeye başladıysanız, bir an önce önlemlerinizi almaya da başlamalısınız.

Dudak Kuruması Sebepleri ve Nedenleri

Dudak kuruluğunun sadece tek bir sebebi bulunmasa da, belli başlı sebepleri mevcut. Dudaklarımızın neme ihtiyacı vardır ve bu nemi kaybettiklerinde hemen kuru hale gelirler. Bölgenin çok hassas olması, bir günde bile kuru dudak problemi ile başbaşa kalmanıza sebep olabilir. Bu nem kaybına sebep olan faktörleri kısa bir liste halinde değerlendirmek gerekiyor.

Düşük Nemli Hava: Eğer bulunduğunuz bölgede veya odada havanın nemi çok düşükse, bu durum dudaklardaki nemin kaybolmasına sebep olacaktır ve hızlı bir şekilde çatlama ve kurumalar ile başbaşa kalmak mümkün olur. Dolayısıyla odanın nemlendirilmesine dikkat edilmeli.

Güçlü Rüzgarlar: Eğer rüzgarlı bir bölgede bulunuyorsanız, toz taşıyan ve güçlü esen rüzgarların, dudaklardaki nemi hemen alıp götürdüklerini bilmelisiniz. Bu durumda şal, atkı gibi kıyafetler ile dudaklar korunmalılar.

Güneş Işınları: Eğer güneşin en güçlü olduğu saatlerde korunmasız bir şekilde güneş altında bulunuyorsanız, güçlü UV ışınlarının dudaklarınıza zarar vereceği kesindir. Dudakların çok hassas bir yapıda olmaları, onların bu ışınlara karşı hassasiyet göstermelerine sebep olur. Bu ışınlar sadece nemi alıp götürmekle kalmazlar, aynı zamanda erken yaşta kırışıkların da en büyük sebepleri arasında yer alırlar. Dolayısıyla uzun süreli güneşe çıkılacaksa, dudakların nemlendirilmesine ve koruyucu kremler ile korunmalarına özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Alerjiler: Eğer belli besinlere, içeceklere ve maddelere alerjiniz varsa, bunlar dudaklarda hemen ortaya çıkacaklardır. Özellikle aşırı baharatlı beslenenler ve gazlı içecekleri çok içenler, bu problemi daha yoğun hissedeceklerdir. Düşük kaliteli rujlar ve diş macunları da dudaklara zarar vererek kuruluğa sebep olabilirler.

Tıbbi Faktörler: Eğer herhangi bir hastalığınız varsa ve bunun için ilaç kullanıyorsanız, kullandığınız ilacın dehidrasyon gibi bir yan etkisi bulunabilir. Bu durumda su alımını arttırmanız gerekir.

Çevresel Faktörler: Çöller ve soğuk bölgelerde cildin nemi ç ok hızlı kaybolur ve bu nedenle ekstrem sıcakların ve soğukların yaşandığı durumlarda içeride kalmak daha avantajlıdır.

Soğuk Hava: Soğuk havalarda dudaklarımızın çatladığını biliriz. Bunun temel sebebi, soğukla birlikte atmosferdeki nemin azalmasıdır ve bu duruma devamlı maruz kalmak, kronik bir dudak kuruluğu problemi ile sizi başbaşa bırakacaktır. Bilhassa çevresinde su kaynakları olmayan bölgelerde yaşayanlar için havadaki nem oranı tehlikeli derecede düşük olacaktır.

Alışkanlıklar: Dünyadaki insanların büyük kısmı, dudaklarını yeme eğilimindedirler. Dudakları yemek veya ısırmak, maalesef dudakları koruyan yağ tabakasının ortadan kalmasına sebep olur ve dudakların devamlı nemlendirilmeleri gerekir. Kısacası, dudaklarınızı rahat bırakmalısınız.

Beslenme Düzeni: Eğer beslenmenizde C vitamin, B2 vitamini, kalsiyum eksiklikleri varsa ve yeterince su içmiyorsanız, kuru dudaklara sahip olacağınız kesin denilebilir. Bu nedenle bol çeşitli bir beslenme düzenini sürdürmeli, günde en az 2 litre su içmeyi kesinlikle unutmamalısınız.

Dudak Kurumasını Önlemenin Yolları

Dudak kurumasını geçirmek, onu önlemekten daha zor ve bu nedenle öncelikle onu önleyecek yollara göz atmak gerekiyor.

Bunun için öncelikle her zaman yeteri kadar su tüketmelisiniz. Vücudumuz sadece dışarıdan değil, içeriden nemlendirilmeye de ihtiyaç duyar ve bunun tek yolu gün içerisinde yeterince su içmek. Pek çok kişi susadığında bile su içmeye üşeniyor ve bunun neticesinde dudak kurumasının yanında cilt kuruluğu, halsizlik, yorgunluk gibi diğer belirtiler ile de uğraşmak zorunda kalıyor.

Ayrıca özellikle kuru iklimlerde yaşayanlar, dudaklarının üzerine badem yağı sürerek koruyucu bir tabaka oluşmasına yardımcı olabilirler. Dudakların kendi koruyucu yağ katmanı, maalesef çok kuru ortamlarda yeterli olmaz ve bu katmanı desteklemek için ek destek vermek gerekebilir.

Dudak Kurumasını Tedavi Etmek

Ruj Sürün: Rujlar dudakları koruma altına alarak onları dış etkenlerden korurlar. Böylece dudakların nemi içeriye hapsolur ve dışarı kaçmaz. Ancak bunu yaparken nemlendirme özelliği bulunan ve kaliteli malzemeler ile üretilen rujları kullanmalısınız. Kötü ve sağlıksız rujları sürmek problemi daha da zorlu hale getirebilir.

Alerjenlerden Uzak Durun: Alerjiniz olan her şeyden uzak durmalı, özellikle de dudaklarınızı bu maddelere bulaştırmamalısınız. Bilhassa besin alerjilerinde bunu yapmak zaman zaman zor olabiliyor.

Peeling Yapın: Bir diş fırçasına birazcık dudak balmı sürün ve dairesel hareketler ile hafifçe dudaklarınıza peeling yapın. Bunu 2 dakika boyunca yaptıktan sonra dudak balmını dudaklarınıza sürerek bakım yapın. Böylece üstteki ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz.

Dudaklarınızı Yalamayın: Dudaklarınızı yaladığınızda, üzerindeki yağ tabakasını alırsınız ve bu da nemin kolayca havaya karışmasına sebep olur. Dudak yeme, dudak ısırma ve soyma gibi tüm hareketlerden de uzak durmanız gerekiyor.

Vitamin Eksikliğinden Kaçının: Yeterince meyve ve sebze tüketerek tüm temel vitaminleri alabilirsiniz ve böylece bedeninizin doğru şekilde çalışması mümkün olur. Yeterince vitamin almamak vücudu koruma moduna sokar ve bazı bölgelere olan besin, su ve oksijen akımı kesilir. Dudaklar da vücut tarafından önemsiz bölgelerden kabul edilir ve buraya giden besin eksikliği kuruma problemine sebep olur.

Su İçin: Su içmeniz gerektiğini bir kaç defa daha söylemiştik ancak spor yapmayanlar günde 8 bardak, spor yapanlar ise 12 bardak su tüketmeliler.

Rahatlatın: Dudaklarınızı rahatlatmak için gün içerisinde dudak balmınızı bir kaç defa kullanmalısınız. Zira böylece dudak yumuşayacaktır ve tamir imkanı bulacaktır.

Koruyun: Dudaklarınıza zeytinyağı sürerek onları koruyabilirsiniz. Zira bu yağın kendine has özel bir nemlendirme yeteneği mevcut ve dudaklarınızın daha fazla zarar görmesine engel olacaktır.

Dudak kuruluğu görebileceğiniz gibi sadece bir sebepten kaynaklanmıyor ve bu nedenle tek bir çözümü de yok. Tüm yöntemleri değerlendirmeli ve ondan kurtulmak için adımlar atmaktan çekinmemelisiniz.

3 Responses to DUDAK KURUMASI NEDENLERİ VE SEBEPLERİ

 1. Defne efe diyor ki:

  Ya eski sevgilim bana bakıyor ama gözlerimin içine acaba beni seviyormu arkadaşlar yorum ve görüşlerinizi bekliyorum

 2. Defne efe diyor ki:

  Ben onu çok seviyorum oda beni çok seviyor bu söz sevgilim Efe ye (sen yokken zaman geçmiyor sen varken de yetmiyor sen benim aşkımsın hayatımın anlamısın)

 3. Defne efe diyor ki:

  Sevgilim beni seviyor bende onu seviyorum ve kimse bizim mutluluğumuzu kimse bozamaz ve bizi ayıramaz e💘f ayyyy
  AŞKIM
  yaaa seni seviyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.