Dudak Kuruması Neden Olur

DUDAK KURUMASI NEDEN OLUR?

Dudak kuruması neden olur sorusunun pek çok kadın için geçerli olduğunu söyleyebiliriz zira bu durum o kadar sık karşılaşılan bir fenomen ki, bunu kendine soran kadınlar kadar erkekler de mevcut. Dolayısıyla yüzümüzün en dikkat çekici yanlarından olan dudaklarımızda ortaya çıkan bu istenmeyen duruma karşı tetikte olmak, onu doğru bir şekilde tedavi etmek gerekiyor. Sizler için dudak kurumasının temellerine dair her şeyi anlatmaya çalışacağız.

Dudaklarımız esasında bizden bağımsız olarak kurumazlar ve kurudularsa onların bakımını doğru yapmadığımız veya kendimize iyi bakmadığımız söylenebilir. Zira dudaklarımızın içerisinde bol miktarda damar bulunur ve bu damarların yüzeye yakın olmaları, herhangi bir değişim yaşandığında bunun etkilerinin hemen görülmesini sağlar. Bu nedenle nefes alamayan birisinin dudakları hemen mosmor olur ve vücut sağlığımıza dair oldukça etkili bir uyarı mekanizması olduğunu da unutmamak lazım.

Ancak dudakların üzerinde bulunan deri tabakası, zayıf, ince ve hasar almaya müsaittir. Dudakların dış kısımlarında bulunan hücreler kolayca ölebilirler ve bunun sonrasında kabuk haline gelerek kurumuş dudak görüntüsünü vermeye başlarlar. Cildimizin diğer bölümlerinde bu hücre ölümü çok daha zor gerçekleşir ve dolayısıyla kabuklanma olmadan hücre yenilenmesi devam eder.

Dudakların ilk önemli ihtiyacı nemdir ve bu nedenle günde iki litre kadar su tüketimi gerçekleştirmek dudakların beslenmesi için gerekli. Nemli dudaklar daha kısa sürede kendilerini toparlayacaklardır ve dudaklardaki hücrelerin ölmesi yavaşlayacaktır. Lakin çok sıcak veya çok soğuk koşullar altında yaşayanlar ve dudaklarını buna maruz bırakanlar, eğer dudak koruyucu ürünler kullanmıyorlarsa, yine nemsiz kalmış gibi dudak kuruması yaşayabilirler. Dolayısıyla dudaklarımızı kötü hava koşullarından olabildiğince korumayı unutmuyoruz.

Sigara tüketimi de dudakların devamlı büzüşmesine neden olur ve ayrıca dudaklara giden oksijen miktarını azaltır. Dolayısıyla hem fiziksel hem de biyolojik olarak dudakların kurumasını sağlar. Dolayısıyla sigarayı ne olursa olsun bırakmaya gayret ediyoruz.

Stres, uykusuzluk, hareketsizlik ve kötü beslenme. Bunlar sadece dudaklar için değil vücudumuzun genel sağlığı için zararlı faktörlerdir ve bunun işaretleri ilk olarak dudaklarda ortaya çıkmaya başlar. Yani dudaklarımızın sağlığımız tarafından etkilendiğini dikkate alırsak, bu dört faktörü oradan kaldırmak gerekiyor. Stressiz yaşam, iyi alınmış uyku, spor ve iyi beslenme pek çok dudak kurumasının önüne geçecektir.

Eğer ne yaparsanız yapın dudak kurumasının önünü alamıyorsanız, doktorunuza danışarak altında yatan başka bir rahatsızlığınız olup olmadığını da inceleyebilir ve hastalıklara karşı önceden önleminizi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.