Dudak Dolgusu İle Dolgun Dudaklar

DUDAK DOLGUSU İLE DOLGUN DUDAKLAR

Yayın Tarihi15 Haziran 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Dudağın yapısında var olan damarlar ile hareket kabiliyeti düşünüldüğünde, dudaklar yapılan dolgu enjeksiyonuna gayet güzel tepkiler vermektedir. Dudak dolgusu yapılırken ilk olarak hedeflenecek kısım dudak kalbi olarak adlandırılan üst dudağın orta bölümü ile alt dudağın bu kısımlarla birlikte birleşme noktası olan yerdir. Op. Dr. Defne Erkara tarafından yapılan bu operasyon sayesinde kullanılan hyaluronik asit içeren dolgu, enjeksiyon tekniği ile dudaklara dolgunluk kazandırmaktadır. Yani enjeksiyon kısmına hem kontür hem de hacim vererek dudak dolgunlaştırma yapılır. Çağımızda oldukça popüler ve tercih edilen bir yöntemdir. Ayrıca ağrısız ve acısız bir işlem olduğundan kişilerin hayatları olumsuz etkilenmez. Dudak dolgusu işlemine geçmeden önce doktorun gerekli muayeneleri yapıp operasyonu titizlikle planlaması gerekir. Özellikle yüz ve ağız görünümüne uyum sağlayacak bir dudak yapısı planlaması da yapılır. Usulüne uygun yapıldığında gerçekten harika sonuçlar vermektedir.

Dudak Dolgusunun Yapılma Aşaması

Dudağın yapısına bakıldığında aşırı derecede sinir içerdiğini görmekteyiz. İlk olarak operasyon bölgesine anestezi amaçlı bir krem uygulanmaktadır. Krem sürüldükten 15 dakika sonra etkisini gösterir ve ardından özel mikro uçlu iğneler yardımı ile planlamaya uygun biçimde dudak dolgusu işlemi yapılır. Kişisel ağrı eşiğine bağlı olmakla birlikte, ağrısız ve acısız olarak nitelendirilebilecek bir operasyon olan bu işlem toplamda 15-20 dakikada sona ermektedir. Yapılan bu işlem ilk aşamadır ve ikinci aşama için 6 ile 9 ay arasında bir süre geçmesi gerekir. Tabi ki ilk yapılan aşamadan sonra dudaklarda dolgunluk ve hacim görülecektir. Bazen ikinci bir enjeksiyona gerek bile kalmaz. Dudak dolgusu işlemi bittikten sonra ise kişi ağrı yada acı hissetmeyeceği için günlük hayatına hemen dönebilir. Uygulanan dudak dolgusu işlemi şekillendirmek, dolgunluk kazandırmak, sarkmalara müdahale, asimetrik görünümlerde kullanılmaktadır. Dudak dolgusu yine kişisel olarak değişmekle birlikte 12-18 ay arasında vücutta kalır. Her enjeksiyondan sonra vücutta kalma süresi uzar.

Dudak Dolgusu İşleminden Sonra

Yapılan işlemin ardından kişi günlük yaşantısına dönebilir. İşlem ardından 1 saat geçmeden herhangi bir şey yiyip içmemeleri gerekmektedir çünkü lokal anestezi şişliklere neden olabilir. Bunun yanında ruj kullanımına da bu süre zarfında ara vermek gerekir. Operasyondan sonra şişlik ve morluk görülmesi nadir de olsa normaldir. Çünkü iğne uçları dudak dolgusu sırasında uygulanmaktadır. Operasyondan 2-3 gün sonra bu şikayetler ortadan kayıp olmakta ve dudaklar nihai biçimini almış olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.